По-развитите държави ги е страх, че губят скорост, а по-новите - че ще бъдат изоставени и ще останат в периферията. Така обобщи дебатите на европейските лидери за бъдещето на ЕС българският президент Румен Радев. Той представлява държавата в Брюксел, докато бъде сформирано редовно правителство.
Пред журналисти в Брюксел той посочи, че "и едната, и другата страна имат основания за тези опасения". Стремежът обаче е да бъде постигнато общо решение, базирано на европейските принципи и ценности - солидарност и единство на ЕС, заяви той в изявлението, излъчено във видеосистемата на Европейската комисия.
"Няма как да има едно тяло на две скорости. От законите на физиката е ясно, че това означава две тела", обясни държавният глава. Той посочи още, че ще настоява за продължаването на кохезионната политика. Плановете са средствата за изравняване на стандартите в общността да бъдат преустановени след 2020 година.
Радев обаче допълни, че България трябва да се стреми да бъде равноправен член на ЕС, а не да разглеждаме общността като "дойна крава".
Според водещите държави, които настояват за Европа на много скорости - Германия и Франция, идеята не е нова.
Германският канцлер Ангела Меркел напомни, че съществуват и Шенгенската зона, и еврозона, в която не членуват всички държави от ЕС. Някои страни избират да са извън двете зони, но това не означава различни като права граждански класи, обясни тя, цитирана от Politico. Френският президент Франсоа Оланд също подчерта, че Европа на много скорости не означава "да изключваме някого".
По време на официалната среща на европейските лидери в Рим, на която ще бъде отбелязана годишнината от Римския договор, поставил началото на ЕС, ще бъде изготвено проект на решение за бъдещето на общността. С това обаче дебатите тепърва започват.
Председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер посочи, че по време на Съвета по-рано днес само са били обсъдени варианти, а не крайни решения. Той също подчерта различните скорости, по които се движат и в момента страните - само 19 държави участват във валутния съюз и "дори в този малък съюз има различни групи".
В ЕС не съществуват общи правила в много области - например за разводите се подкрепят от само 17 държави и т.н. Юнкер отхвърли твърденията, че "новите членове" ще бъдат изоставени, посочвайки, че България и Румъния участват във всички политики - включително и за Шенген и еврозоната, макар и все още да не са част от тях.
Той беше категоричен и че всъщност "нови членове няма, защото всички са членове на ЕС".