fallback

Лондон може да плати глоба от 2 млрд. евро заради измами с китайски внос

Според ОЛАФ страната не е успяла да се пребори с престъпни групи, които са наводнили европейските черни пазари с незаконни китайски стоки

16:54 | 08.03.17 г. 3

Британското правителство може да плати глоба за 2 млрд. евро заради небрежност, която е позволила на престъпни групи да наводнят европейските черни пазари с незаконни китайски стоки, съобщава Guardian, позовавайки се на службата за борба с измамите на Европейския съюз (ЕС).

Европейската служба за борба с измамите (ОЛАФ) е препоръчала Великобритания да плати 1,98 млрд. евро към европейския бюджет като компенсация за пропуснати приходи от мита. Препоръката се дължи на провала на британските митници да се преборят с престъпни групи, които са използвали фалшиви фактури и са заявявали фалшиви стойности за дрехи и обувки, внасяни от Китай.

Според ОЛАФ измамата продължава, като тя твърди, че пропуснатите ползи за националните хазни са дори по-големи. По оценки Франция, Германия, Испания и Италия са изгубили общо 3,2 млрд. евро приходи от ДДС от 2013 и 2016 г. в резултат на успеха на Великобритания да контролира вноса на пристанищата си.

Глобата от 2 млрд. евро и обвиненията в невежество може да влошат настроенията между Великобритания и континента, докато страната се подготвя за преговорите си за напускане на ЕС. Според оценките това ще струва на Лондон 60 млрд. евро.

Отношенията между Великобритания и някои страни членки, като Франция и Италия, вече са под напрежение заради търговията. Британското правителство води страните, които подкрепят европейски правила, позволяващи вноса на изкуствено по-евтина (но законна) китайска стомана на европейските пазари, което удря европейската заетост и компании.

ОЛАФ казва, че непрекъснато е предупреждавала британските митници за мащаба на измамата. Говорител на агенцията заяви: „Въпреки непрекъснатите усилия на ОЛАФ и в противоречие с действията, предприети от няколко други страни членки в борба с измамниците, центърът на измамите във Великобритания продължава да нараства“.

ОЛАФ дава за пример дамски панталони, внесени от Китай, които са били декларирани на средна цена от 0,91 евро за кг във Великобритания, макар че пазарните цени на памука са 1,44 евро на кг – несъответствие, което не е предизвикало тревоги сред британските служби.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 20:17 | 12.09.22 г.
fallback