Южнокорейската KEPCO е потенциален купувач за ядреното звено на Toshiba – Westinghouse, съобщава Financial Times, позовавайки се на свои източници. Японската корпорация Toshiba изживява най-тежката финансова криза в своята история, а базираната в Питсбърг Westinghouse допринася за това.
Преди месец Toshiba коментира, че търси купувач на основния пакет от акции от ядрената компания, както и че планира да намали участието си в консорциума NuGen, който ще строи нова ядрена централа във Великобритания. Южна Корея е с амбицията да получи водеща роля в ядрената индустрия, посочва FT.
В тази връзка е и интересът на държавната KEPCO за покупката на активи на Toshiba.
Според изданието от KEPCO от месеци преговарят за участие в NuGen. Интересът е ясен: Великобритания ще бъде важен европейски пазар за ядрената индустрия на фона на отказа от този вид енергия в Германия.
На този етап от KEPCO не потвърждават за водени преговори за придобиване на контролния пакет в Westinghouse, но и не отричат подобен ход.
Източниците на FT са категорични, че Южна Корея планира експанзия на пазара на ядрени продукти и един от вариантите за реализацията на тази идея е покупката на американската компания.
Сеул има и предимство пред други конкуренти от Китай или Русия, чиито оферти могат да бъдат блокирани от властите в САЩ или Великобритания, смятат още анализатори.
Всъщност потенциалните купувачи за Westinghouse не са толкова много. Преди дни Mitsubishi отрече плановете за участие в подобна покупка, цитирайки проблемите, които има партньорът ѝ Areva във Франция. Hitachi, която произвежда реактори съвместно с General Electric, също няма да наддава, заради различните технологии.
Отказ от участие в подобен търг дойде и от EDF, която планира да купи контролния пакет в Areva, посочва още FT.
Westinghouse е една от компаниите, които изграждат ядрени реактори в света. Тя беше избрана от правителството на Пламен Орешарски за реализация на плановете за седми блок в АЕЦ „Козлодуй“, макар и технологията, която предлага, да е различна от тази в работещите там реактори. Сделката с американската компания беше една от последните, подписани от Орешарски, но под условието да бъде одобрена и от следващото правителство.
Следващият премиер на страната Бойко Борисов поиска от Westinghouse да бъде и стратегически инвеститор в проекта, което американската компания отказа. Така беше прекратено сътрудничеството между двете страни за реализацията на седмия блок в работещата ни ядрена централа.