Държавите от Европейския съюз (ЕС) ще имат задължението да уведомяват Европейската комисия относно плановете си за сключване на енергийни договори. Това предложение на Брюксел срещна одобрението и на Европейския парламент.
Изискването е част от законодателството, които ЕК подготвя във връзка с бъдещия Енергиен съюз.
Според докладчика по темата в ЕП – полският депутат Зджислав Краснодембски, изискването ще гарантира енергийната сигурност на държавите от общността, защото ще създаде механизъм, чрез който Комисията ще може да провери проектите на споразумения за доставка на газ и петрол и да потвърди тяхното съответствие с правилата на ЕС.
Докладът на Краснодембски беше одобрен с 542 гласа „за“, против гласуваха 87 депутати, а с „въздържал се“ - 19. Според предложението на европейските институции, всяка държава в ЕС преди да започне преговори за промяна или за нов енергиен договор, трябва писмено да уведоми Европейската комисия.
В момента страните изпращат копие от договорите, но след подписването им.
С промяната се очаква, че Брюксел може да даде съвети и насоки на членовете на общността за постигане на споразумение с по-добри условия, отговарящи на европейските правила. По молба на страните, или по преценка на ЕК, но само с позволение от страната, експерти от Комисията също могат да участват в преговорния процес като наблюдатели.
Комисията ще има срок от пет седмици, за да информира съответната държава членка, ако има някакви съмнения относно споразумението. Тя ще има допълнителен срок от 12 седмици, за да се изкаже относно съвместимостта на споразумението със законодателството на ЕС и в частност с вътрешния енергиен пазар и конкурентното право.
Ако държава членка не отрази становището на Комисията в ратифицираната версия на споразумението, тя ще трябва да обясни писмено и без необосновано закъснение на Комисията причините за своето решение.
Предложението вече е обект на дискусии и в Съвета на ЕС, като се очаква то да бъде прието от страните членки, с което то ще стане задължително за всички държави в съюза.