Банковият сектор в Гърция тъкмо започна да възстановява доверието и липсата на сигурност в преговорите с кредиторите отново накара гърците да почнат да теглят пари от депозитите си.
От идването на власт на СИРИЗА в началото на 2015 година до лятото, когато в страната беше наложена банкова ваканция, гърците изтеглиха 45 млрд. евро от банките. Едва през май 2016 година статистиката отчете завръщането на вложителите и миналата година приключи с ръст на депозитите от 3,5 млрд. евро на годишна база.
Статистиката отчита, че към 31 декември 2016 година парите по банковите депозити са 131,8 млрд. евро.
Но в първите месеци на 2017 година ситуацията се влошава отново. Атина води преговори със своите кредитори, а споразумението е все още далеч. Данните на гръцкия в. „Катимерини“ пък показват, че от началото на годината до 24 февруари от банките са изтеглени 2 млрд. евро въпреки ограниченията, които все още са налице.
Според изданието от сметките си теглят както домакинствата, така и бизнесът и правителствени агенции. Това се наблюдава и в четирите системни банки в страната (Alpha, National Bank of Greece, Eurobank и Piraeus), а също така и в по-малките финансови институции.
Друга притеснителна тенденция за сектора e ограниченото кредитиране през януари, допълва изданието.