Как се променят през последните години икономическите устои на западната икономика? „В развития свят все повече и повече сме свидетели на завой към икономика, базирана на услугите, и съответно прехвърляне на индустриалното производство към държави от Третия свят, коментира икономистът от Института за пазарна икономика Адриан Николов в ефира на Investbook по Bloomberg TV Bulgaria.
По думите му съвършено нормално е да наблюдаваме спад в дела на индустрията. Много е вероятно инвестиции в тази сфера да представляват по-скоро загубени или непохарчени по най-добрия начин пари, тъй като индустриалното производство в развития свят е много по-скъпо. Освен ако не говорим за много механизирано и роботизирано производство, но това пък от своя страна няма да внесе елемента на човешка намеса, като няма да има социален ефект“, каза Николов.
„Разделението на Изток и на Запад (в европейски мащаб – бел.ред.) е прекалено на едро. Доколкото се говори за Европа на две скорости, аз по-скоро бих говорил за Европа на 4 или на 5 скорости. Има много ясно обособени зони – от една страна Източна и Западна Европа, но също така Северна и Южна, които следват собствени тенденции. Докато в повечето западни държави, с изключение на Ирландия и Люксембург, има много бавен, но стабилен растеж, то в Източна Европа наблюдаваме много по-“избухващи“ икономики“, отчете икономистът.
„Южна Европа е в изключителна стагнация. В страни като Италия и Гърция наблюдаваме изключително изравняване на спадове и пикове в икономическото развитие, благодарение на което за 15-20 години има растеж от едва 15-20%“, добави той.
Целия разговор с Адриан Николов може да видите във видеото: