Европейският съюз трябва да подложи на тест банковите защитни механизми срещу кибератаки, като използва единен набор от изисквания. Това мнение застъпи заместник-председателят на Европейската комисия (ЕК) Валдис Домбровскис, който е и комисар по въпросите на еврото, цитиран от Ройтерс. ЕС планира да въведе мерки за стимулиране на пазара на финансови услуги на дребно, допълва агенцията.
През последните години кибератаките срещу банките се увеличиха и станаха по-сложни, което повдигна въпроси за капацитета на кредиторите да защитят клиентите си.
За да уверят вложителите и за да подсилят финансовата стабилност, няколко страни членки на ЕС провеждат стрес тестове на банковите системи за сигурност. Европейските институции обаче предупредиха националните власти, че тези инициативи има вероятност да са по-малко ефективни и да струват повече от единен европейски подход.
„Искаме да избегнем разпространение на тестове, които се провеждат в различни държави“, каза Домбровскис. „Смятаме, че тестовете, които отговарят на сходни стандарти, трябва да бъдат признати трансгранично. Това може да положи основите за стрес-тестове, които да се проведат на европейско ниво, както беше предложено от представители на ЕС през последните седмици“, допълва той.
Призивите за по-голяма киберсигурност идват в момент, когато Европейската комисия изготвя план финансовите услуги на дребно, включително застраховането, кредитирането, разплащанията, и се очаква този план да бъде публикуван през идните седмици.
По думите на Домбровскис планът ще насърчи употребата на идентификационни системи като електронен подпис например, за да подобрят достъпа на потребителите до финансови услуги и за да понижат разходите.
„Нашият фокус трябва да бъде върху премахването на бариерите пред влизането на пазара и върху пропорционалността на законодателството“, каза Домбровскис. Според него промените може да създадат нови рискове, към които трябва да се подходи със споделяне на повече финансова информация между фирмите, както и с единни тестове на системите за сигурност.