Еврозоната трябва да се раздели на две части - на силните и слабите икономики. Това коментира пред "Хоризонт" на БНР германският икономист Жерар Бьокенкамп. Европейската идея за обединение трябва да се запази, но това не отменя възможността да се променят отношенията между европейските валути, заявигерманският икономист.
"В дългосрочен план е много вероятно да имаме еврозона на силните икономики и на слабите икономики, но да се дава възможност на страните с по-слаб растеж да отидат в елитната група", каза той
По отношение на Гърция германският икономист е категоричен, че тя трябва да излезе от еврозоната:
"Ако Гърция беше излязла от еврозоната преди няколко години, сега ще тя щеше да е стабилизирала икономиката си", заяви Бьокенкамп.
Именно слабата икономика е най-сериозният проблем на Гърция, а не дълговата криза, категоричен пък бе д-р Грегори Папаникос от Атинския институт за образование и научни изследвания.
"Проблемът със суверенния дълг на Гърция не е толкова сериозен, колкото някои хора си мислят. Дългът е симптом, че има много сериозен структурен проблем в икономиката. Естествено е, че не може просто така да се заличи дългът, защото дълговите книжа са собственост на европейските данъкоплатци", коментира той.
Според Панайотис Влахос от изследователската организация "Вулиуоч" именно облекчаването на гръцкия дълг би било грешна стъпка и от гледна точка на кредиторите.
"От гледна точка на еврозоната облекчаването на дълга чрез опрощаване на части от него не е възможно, защото това може да доведе до затруднения при някои от кредиторите и изобщо да дискредитира еврозоната", заяви той. "Около 92% от държавния дълг, който е над 300 милиарда евро е притежание на публични институции - Европейският стабилизационен механизъм, Европейската централна банка и правителства на държавите от еврозоната. Това означава, че все още има възможност да се излезе на пазарите и да се работи с частни кредитори".
Дълговият проблем в Гърция може да бъде разрешен, само ако икономиката започне да расте. Това коментира пък проф. Никос Ветас от Атинския университет за икономика и бизнес. По думите му, правителството трябва да ореже пенсиите, въпреки че това ще се приеме лошо от обществото. В същото време данъците трябва да бъдат намалени, категоричен е Ветас.
"Мисля, че трябва да намалим данъка върху доходите – и за хората, и за бизнеса", каза той. "Също така трябва да бъдат намалени осигуровките, защото те са толкова високи, че играят ролята на данъци. Ако данъчната тежест бъде намалена, бизнесът ще има повече ресурс за наемане на работна ръка".