Почти 6,5 млн. граждани на ЕС работят в сферата на културата, сочи последната статистика на Евростат. Данните са за 2015 година и показват, че към 3% от работната сила в общността е заета в тази област.
Около 2 млн. от тях са артисти или писатели, от които 49% - самоосигуряващи се. Процентът е много по-голям спрямо други сфери – средно 15% от работещите в ЕС са предприемачи, допълва статистическата агенция.
Като работещи в сферата на културата Евростат включва още и архитекти, журналисти, библиотекари, както и графични дизайнери.
Като цяло най-много заети заети в този сектор като процент от общата работна сила има в Люксембург (4,4%), Естония и Швеция (по 4,1%). На обратния полюс се нарежда Румъния (1,2%), Словакия (2%) и Гърция (2,1%).
В България 2,3% от всички заети в страната работят в сферата на културата. Това представлява около 70 хил. души.
Данните показват като цяло малък, но постоянен ръст на заетите в културната сфера на ЕС – с около 7%, или 410 хил. души, в периода между 2011 година и 2015 година. Средно заетите като процент от общата работна сила също се увеличават – от 2,8% до 2,9% през 2015 година.
В повечето държави от общността има ръст на работните места в сферата на културата. Слаб спад обаче има във водещите европейски икономики – Германия и Франция. Въпреки това Германия е страната с най-много заети в сферата на културата – 1,21 млн. души.
В Гърция също има значителен спад на заетите – от 86 хил. на 75 хил. в периода между 2011 година и 2015 година. Това обаче е свързано с общата загуба на работни места в страната, тъй като като процент от общата работна сила заетите в културния сектор остават 2,1%.
От данните на Евростат е видно още, че 18% от заетите в сферата са млади хора – на възраст между 15 и 29 години.