Изглежда сякаш сме били в подобна ситуация и преди: еврозоната недоволства, че кризата в Гърция ще се разрасне прекалено много, докато правителството в Атина не отстъпва от своята позиция, предава Ройтерс.
Всичко това е само подсещане за срещата на финансовите министри от еврозоната в Брюксел.
Този път ситуацията е различна спрямо тази отпреди две години, когато срещите за “последния шанс” за нов спасителен план доведоха Гърция до ръба на фалита и заплашиха еврозоната от първото отпадане.
Когато министрите проведат редовното си заседание в понеделник, авантюризмът ще е в малки дози, както и страхът от провал. Причината е една - спасителният план вече е налице, а спорът този път е за отстъпки и бъдещите цели, във връзка с получаването на следващия транш от средствата.
В действителност, част от представителите на властите в еврозоната твърдят, че Гърция има достатъчно пари, за да се справи засега, дори и да се провали в получаването на новия транш от спасителни средства до крайния срок през юли за връщането на 7,5 млрд. евро от дълга.
Но няма да е банално да кажем, че друга серия от сътресения в Гърция е последното нещо, от което еврозоната се нуждае, когато е изправена пред протекционизма на американския президент Доналд Тръмп, напускането на Великобритания на Европейския съюз (ЕС) и опитите на политиците, настроени срещу ЕС, да се борят за власт и присъствие на изборите във Франция, Холандия и Германия.
Ето защо властите в ЕС призовават за бързо сключване на споразумение и спокойно предупреждават за нестабилността, която ще се зададе, ако не бъде постигнато съгласие.
“Налице е общо разбиране, че времето, загубено в опити за постигане на споразумение, ще имат цена за всички”, коментира еврокомисарят, отговарящ за еврото, Валдис Домровскис пред гръцкия новинарски портал Euro2day.