Европейският съюз (ЕС) показва не само, че не е силен съюзник, но също така, че не е и силен опонент на големите играчи на световната сцена. Това коментира бившият заместник-министър на външните работи Милен Керемедчиев в ефира на Bloomberg TV Bulgaria.
По думите му разделението между държавите в общността е показателно. "Източноевропейските страни започнаха да се обединяват и създават свои политики. Някои от тях, като Полша, Унгария и Румъния, приемат национални закони, които граничат не само с популиззъм, но са и на ръба с европейските принципи", обясни той.
"В момента имаме две ядра. Едното е Брюксел с акцент около Германия и все по-отслабващата позиция на канцлера Ангела Меркел, а другото - Вишеградската четворка и гравитиращите около нея страни от Централна и Източна Европа (ЦИЕ)", коментира той.
Бившият заместник-министър на външните работи сподели и своите очаквания за преговорите между Великобритания и ЕС по повод процеса по излизане на страната от общността. Според Керемедчиев е възможно да има отстъпление от страна на Юнкер и Европейската комисия. "Това не трябва да се случва, защото ще даде лош сигнал за други държави, които обмислят да тръгнат по този път и да се отделят от Европа", обясни експертът.
Вижте повече във видеото.