Швейцарските гласоподаватели отхвърлят предложението на правителство за данъчна реформа, съобщава Bloomberg, позовавайки се на предварителните резултати от проведения в страната референдум.
Заради силният международен натиск Швейцария трябваше да се откаже от специалните условия за международните компании, които генерират милиарди франкове данъчни приходи и дават работа на 150 хил. души.
За да запази своята привлекателност, страната разработи план, според който отделните кантони могат да въведат облекчения за мултинационалните компании. Така в някои кантони компаниите могат да плащат корпоративни данъци в размер на едва 7,8%, допълва Ройтерс.
Тази мярка обаче срещна съпротива сред опозиционните сили в страната и беше събрана подписка за подлагането на идеята на обществено допитване.
Мотивите, с които социалдемократите, втората най-голяма партия в швейцарския парламент, са, че реформата ще намали приходите в хазната с 2,7 млрд. швейцарски франка. Това ще доведе до увеличаването на данъците за физическите лица и намаляване на разходите за социални услуги, посочиха те.
Предварителните резултати сочат, че швейцарците отхвърлят идеята на правителството с 60% на 40% в референдума. Това означава, че правителството ще трябва да измисли нови механизми, за да накара компаниите да не напуснат страната, посочва Bloomberg.
Но дори и без данъчната реформа, данъците в страната сега са по-високи от тези в Ирландия, Хонконг или Сингапур. В допълнение Великобритания също обмисля намаляване на корпоративните данъци след напускането си на ЕС, а очакванията са, че и новият американски президент готви значително намаление на данъците.
Анализаторите обаче прогнозират, че големите международни компании биха изчакали преди да вземат решението да напуснат Швейцария. Страната е много конкурентна, иновативна и с добре образовани работници.