fallback

Гърция - финансова криза без край

Кредиторите нямат единна позиция какво трябва да се направи за излизането на страната от този цикъл

20:20 | 09.02.17 г. 7

Финансовата криза в Гърция изглежда безкрайна и изглежда сме пред нова ситуация, в която залогът ще бъде или всичко, или нищо, пише CNBC. Причината е липсата на съгласие между международните кредитори на Атина за бъдещето на третата спасителна програма.

Гърция трябва да балансира между очаквания на кредиторите за още икономии и настроенията сред обществото. Сред самите кредитори пък цари разединение какво трябва да се направи за спасението на страната.

Международният валутен фонд (МВФ) настоява за опрощаване на част от дълга, но и за още реформи и икономии. В институцията не вярват и че Гърция ще постигне заложените фискални цели.

В Европа са категорични, че целите са амбициозни, но изпълними, а дали ще бъдат постигнати зависи от реформите. Германският финансов министър Волфганг Шойбле обаче е категоричен - няма как дълговете да бъдат опрощавани. Това противоречи на европейските правила и ако Атина все пак настоява, ще трябва да излезе от еврозоната, допълва "Катимерини".

Сп. Economist пък посочва, че отасенията за Grexit са също толкова реални, както и през 2015 година. И макар и шансовете да не са много големи, излизането на Гърция вече няма да е толкова сериозно изпитание за останалите членове от еврозоната. А и сред все повече гърци витае мнението, че напускането на валутния съюз едва ли ще бъде по-болезнено от сегашното състояние. 

Гърция и кредиторите в момента преговарят по втория преглед на спасителната програма, подписана през лятото на 2015 година след инфарктна среща, продължила рекордните над 17 часа. Сигналите са противоречиви - източници на гръцките медии съобщават, че двете страни са на крачка от компромис.

Официалните изявленията обаче са повече от разочароващи за Гърция. Председателят на Еврогрупата Йерун Дейеслблум например коментира, че Холандия няма да участва в нова спасителна програма за страната, ако МВФ се оттегли.

В последните осем години Гърция прави едно - провежда реформи и взема нови дългове, за да погаси старите си. Най-голямото плащане за тази година ще бъде през юли, а Атина ще има нужда от допълнителни средства, за да плати.

За Шойбле проблемът на Гърция не са дълговете, а спадналата конкурентоспособност. И в МВФ признават, че направените през последните години реформи имат висока цена - ръст на безработицата, а в същото време не водят до повишаване на конкурентоспособността на икономиката.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 01:25 | 11.09.22 г.
fallback