Гърция работи за постигане на споразумение със своите кредитори относно изпълнението на реформите, предвидени в спасителната програма, но няма да приеме „нелогичните искания“ на Международния валутен фонд (МВФ) за нови икономии и след края на програмата през 2018 г.
Това съобщи говорителят на гръцкото правителство Димитрис Цанакопулос, цитиран от Ройтерс. Неговият коментар е във връзка с доклада на Фонда, според който гръцкият дълг е неустойчив, а заложените фискални цели (за излишък от 3,5% през 2018 година) са прекалено амбициозни.
От институцията настояват за разширяване на базата на данъчното облагане на физическите лица и „по-рационално“ разходване на разходите за пенсии.
Европейската комисия (ЕК) също е на мнение, че целите са постижими, каза и говорителят на институцията Аника Брайдхард по време на обедния брифинг в Брюксел. За ЕК е важно постигане на споразумение по втория преглед „възможно най-скоро“.
На въпрос необходим ли е МВФ за спасителната програма за Гърция, Брайдхард коментира още, че Европейският стабилизационен механизъм (ESM) е посочил, че трябва да си сътрудничи с Фонда, "доколкото това е възможно". От МВФ засега не са заявили категорично ще остават в плана или не.
Председателят на Еврогрупата Йерун Дейселблум пък критикува доклада на МВФ с думите, че се базира на остарели оценки за гръцката икономика, допълва ERT, позовавайки се на публикация в Ройтерс. Той посочи още, че е изненадан от твърдостта на предложенията на Фонда, но се съгласи със заключението, че са нужни повече реформи.
Дейселблум е категоричен, че няма да има номинално опрощаване на гръцкия дълг, но може да бъдат разгледани сроковете за погасяването на задълженията.
От думите на Цанакопулос става ясно още, че Атина търси „социално и жизнеспособно“ споразумение с кредиторите си. „Позицията на правителството е ясна и категорична – няма да приемем нелогичните искания на МВФ за още икономии след края на програмата“, допълни той.
В Атина се надяват вторият преглед да приключи скоро, за да може страната да се включи в програмата за количествени облекчения на Европейската централна банка (ЕЦБ).
От думите на правителствения говорител става ясно още, че по препоръка на националната агенция за управление на дълга, страната ще наеме Rothschild&Co за съветник на кабинета за бъдещите емисии държавни ценни книжа.