Гръцкото правителство иска от финансовите министри на еврозоната да признаят напредъка, който страната е постигнала по реформите, записани в третата спасителна програма на страната. Това каза говорителят на кабинета Димитрис Цанакопулос, цитиран от Ройтерс.
Атина се опитва да постигне скорошно финализиране на втория преглед по изпълнението на мерките от програмата. Това е от ключово значение за включването на страната в програмата за стимулиране на Европейската централна банка (ЕЦБ). От друга страна това ще е добър сигнал и за инвеститорите и позициите на Гърция на международните пазари.
По-рано днес комисарят по въпросите на паричната политика на ЕС Пиер Московиси коментира по време на конференция в Дъблин, че Еврогрупата няма да подпише споразумение за втория преглед на следващото си заседание, насрочено за 26 януари.
"Надяваме, че това може да се случи възможно най-скоро", допълни той.
Гърция и нейните кредитори имат още няколко неизгладени позиции по отношение на реформата на пазара на труда и фискалните цели.
В последните дни се заговори и за още една пречка пред Атина - в Брюксел възприемат участието на Международния валутен фонд (МВФ) в програмата като условие за финализиране на втория преглед. Самата институция обаче се колебае относно своята роля в помощта за Гърция.
Излизането на МВФ от програмата ще означава реално четвърта спасителна програма за Атина, защото условията по подписаното през лятото на 2015 година споразумение ще се променят съществено и ще се наложи и ново ратифициране в националните парламенти на страните от еврозоната.
Гърция вчера получи уверения, че се движи в правилната посока - Европейският стабилизационен механизъм (ESM) отблокира краткосрочните мерки за опрощаване на дълга.