Общо 2,5 млрд. евро са необходими за научно-техническа дейност и иновации, които ще помогнат за управлението на европейската електроенергийна мрежа през следващите 10 години. Това е записано в пътната карта за развитие на европейския енергиен оператор ENTSO-E.
Документът описва приоритетите, чрез които да се извърши преходът към устойчива система с висок дял на енергията от възобновяеми източници. Част от нужните средства за проучвания и иновации трябва да дойдат от частния сектор. Нови технологии ще бъдат разработвани и за електроснабдителната и електропреносната мрежа.
Енергийните мрежи в Европа трябва да бъдат много гъвкави, за да могат да се внедрят големият брой възобновяеми източници, чиято енергия е променлива.
Интелигентното взаимоотношение между електроенергийната мрежа с газовата, отоплителната и транспортната система ще подпомогнат този процес, отбелязват авторите на пътната карта от Европейската технологична и иновационна платформа за умни мрежи за енергийно разпределение (ETIP SNET).
Сред плановете е и създаването на технологии за „умни“ домове, чрез които да бъде оптимизирано енергийното потребление. Това може да бъде осъществено чрез пълното дигитализиране на разпределителната мрежа, пише още в пътната карта.
Като приоритети в документа са описани и модернизацията на мрежата, гъвкавостта на производството и съхранението на електроенергия.