fallback

Европейският парламент не успя да избере председател с първото гласуване*

След оттеглянето на Ги Верхофстат в надпреварата останаха шестима кандидати. На първото гласуване води Антонио Таяни

12:08 | 17.01.17 г.

Европейският парламент не успя да избере нов председател на институцията с първото гласуване. Това съобщи досегашният председател на ЕП Мартин Шулц, предаде БТА.

Шулц обяви, че кандидатът на Европейската народна партия (ЕНП) Антонио Таяни е получил най-голяма подкрепа - 274 гласа. За да бъде избран, новият председател е трябвало да получи 342 гласа, които съставляват абсолютно мнозинство от общо 683 действителни бюлетини.

В първия тур са гласували 718 евродепутати, като 35 от бюлетините са били недействителни.

Преди второто гласуване могат да бъдат представени нови кандидати. 

По-рано днес председателят на групата на АЛДЕ Ги Верхофстат се оттегли от надпреварата.

Впоследствие ЕНП и АЛДЕ обявиха създаването на нова коалиция и изразиха подкрепата си за Таяни. 

С оттеглянето на Верхофстат кандидатите останаха шестима - Елеонора Форенза (група "Европейска обединена левица"/Италия), Джийн Ламбърт (Зелени/Великобритания), Джани Питела (социалисти и демократи/Италия), Лауренцио Ребега ("Европа на народите и свободата"/Румъния), Хелга Стевенс (Европейски консерватори и реформатори/Белгия), Антонио Таяни (Европейска народна партия/Италия).

Новоизбраният председател ще получи мандат до 2019 година.

До последния момент днес може да се появят нови желаещи за поста.

Всеки евродепутат може да бъде кандидат за председател, стига да бъде предложен от политическа група или от поне пет процента от всички свои колеги (751), т.е. от 38 евродепутати.

Кандидатът, който събере абсолютно мнозинство от подадените гласове (50 на сто плюс един глас), бива обявяван за председател. Празните и недействителните бюлетини не се взимат предвид при изчисляването на необходимото мнозинство. Ако при първото гласуване няма победител, същите или други кандидати могат да бъдат номинирани за втори тур на гласуването при същите условия. Ако се налага, може да се състои и трети тур по същите правила.

Ако никой не събере абсолютно мнозинство в рамките на три гласувания, двамата кандидати с най-много гласове в третия тур продължават в четвърти кръг. Тогава кандидатът, който получи повече гласове, бива обявен за председател. В случай на равенство на гласовете по-възрастният кандидат е победителят.

*Новината е актуализирана в 12:50 часа

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 14:00 | 12.09.22 г.
fallback