fallback

Еврото е прекалено силно за южните държави, смятат крайнодесните в Германия

Разделянето на еврозоната на две - със силен център около Германия и по-слаба периферия, предлага Йорг Мютен

21:27 | 10.01.17 г. 3
Автор - снимка
Създател

Единната европейска валута е прекалено силна за южните държави, а за Германия и още няколко държави - прекалено слаба. Това смята лидерът на крайнодясната "Алтернатива за Германия" (AfD) Йорг Мютен, цитиран от Ройтерс.

Според него еврозоната трябва да бъде разделена на две части - едната с център около Германия, а другата, периферната, включва и Франция. Сред "слабите" държави са още Испания и Португалия.

Гърция пък е толкова слаба, че няма нито една държава, която да иска да споделя единна валута с нея, посочи още Мютен.

Във водещата група на валутния съюз освен Германия могат да останат още и Австрия, Холандия и Финландия, смята още Мютен. Силното евро обаче може да окаже негативно влияние върху износа на тези страни, признава още лидерът на AfD. Според него свиването на икономиката на Германия в резултат от силното евро обаче може да бъде преодоляно за година-две.

Като цяло в AfD отчитат, че еврото носи негативи на Германия и настояват страната да напусне валутния съюз.

Йорг Мютен се дистанцира от предложението на крайнодесния кандидат за президент във Франция Марин льо Пен за връщане на системата на екюто, вместо еврозоната.

В Националния фронт, чийто лидер е льо Пен, приемат нормално всяка страна да има собствено виждане относно валутата в ЕС. Според френските националисти монетарният суверенитет ще бъде постигнат чрез възстановяване на националната валута, адаптирана за нуждите на Франция.

Ройтерс отбелязва и още една "извънсистемна" партия в Европа - италианската "Пет звезди". Лидерите на партията също желаят Италия да напусне еврозоната.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 02:53 | 13.09.22 г.
fallback