Властта в Турция продължава с мащабната чистка след опита за преврат в средата на миналата година. Още почти 6 хил. служители в полицията, държавната администрация и в научния сектор са уволнени с постановления, издадени в рамките на извънредното положение в страната, предава Ройтерс.
Извънредното положение в Турция беше въведено след неуспешния опит за преврат на 15 юли 2016 г. То позволява на правителството да заобикаля парламента, като приема нови закони и ограничава правата и свободите, когато сметне за необходимо.
Извънредното положение в страната беше въведено с първоначален срок на действие от 3 месеца. То беше удължено на два пъти – веднъж през октомври миналата година и още веднъж преди няколко дни, заради атентата в Истанбул. Засега се предвижда мярката да действа до 19 април, макар и властите да намекват, че ще я удължават за неопределен срок.
С три отделни постановления турското правителство е освободило от работа почти 2 700 полицаи, 1 700 служители в правосъдното министерство, повече от 800 служители в здравното министерство, почти 700 учени и други.
Междувременно белгийски медии съобщиха, че стотина турски офицери от НАТО са поискали убежище в Белгия за себе си и семействата си, предава БТА.
Офицерите са обвинени в тероризъм, уволнени са и не смеят да се завърнат у дома. От доскорошния турски състав в структурите на НАТО в Белгия 19 офицери са се завърнали и са били пратени в затвора, като някои от тях са били подложени на мъчения.
От 53 турски офицери от централата на НАТО в Брюксел 42 са били уволнени. От стоте турски представители във Върховното командване на пакта в Монс 80 са загубили работата си.
Общо 450 от 600 турски военни в НАТО са били освободени, включително служители в базите в Германия, САЩ и Италия.