fallback

Шотландия настоява за достъп до единния пазар на ЕС и за повече правомощия

Според първия министър Никола Стърджън трябва да се намери решение, което да удовлетворява и двете страни

15:34 | 20.12.16 г.

Шотландия иска да остане част от единния пазар на Европейския съюз, след като Обединеното кралство напусне блока и ще настоява за повече правомощия, за да защитава интересите си. Това заяви първият министър на Шотландия Никола Стърджън, цитирана от Ройтерс.

„Ние сме решени да защитаваме сегашната позиция на Шотландия в европейския единен пазар“, пише в документ, който изяснява намеренията на Шотландия за Brexit.

В края на юни тази година мнозинството британци (52%) гласуваха в подкрепа на това, Обединеното кралство да напусне Европейския съюз. В Шотландия обаче населението масово подкрепи оставането в общността.

Според Стърджън трябва да се намери решение, което да удовлетворява и двете страни. „Дали ще бъде лесно? Не... но аз мисля, че е постижимо“, каза Стърджън по време на пресконференция. 

„На първо място, става въпрос за това ние да опитаме да убедим Обединеното кралство, че това са предложения, които си струва да се обмислят. Вярваме, че нашите практически решения са разумни и са от най-добър интерес на Шотландия – в контекста на това, че крайният резултат, какъвто и да е той, ще бъде сложен и безпрецедентен“, посочи Стърджън.

По думите й вероятността за независимост на Шотландия от Обединеното кралство, която беше отхвърлена през 2014 г., все още трябва да е вариант. Самата Стърджън заяви, че иска Шотландия да остане пълноправен член на ЕС.

„Възможността за независимост трябва да остане на масата“, каза тя. „Brexit не е проблем, който Шотландия създаде“, каза още Стърджън. Според нея е необходимо фундаментално преразглеждане на разпределението на правомощията, като тези за имиграцията са ключови за защитата на шотландските интереси. Властите в Единбург искат да контролират своята собствена политика за имиграцията, за да се справят с проблемите, произтичащи от застаряващото население и рядко населените селски райони на север от границата с Англия.

Същевременно обаче правителството на Тереза Мей в Лондон определи като свой приоритет именно свиване на имиграцията. Говорител на Мей заяви, че премиерът внимателно ще обмисли предложенията на Шотландия.

„Позицията ни е, че не бива да има втори референдум за независимост. Имаше референдум само преди две години, резултатът беше решаващ и двете страни се съгласиха да се съобразят с него“, допълни говорителят.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 09:01 | 05.09.22 г.
fallback