Съветът на Европейския съюз е взел единодушно решение днес да удължи икономическите санкции срещу Русия за още шест месеца, или до 31 юли 2017 г., съобщават от пресслужбата на съвета.
Наказателните мерки срещу определени сектори на руската икономика бяха въведени за пръв път на 31 юли 2014 г., първоначално за една година, заради действията на Русия в Източна Украйна. Те са насочени към финансовия сектор, енергетиката и отбраната и сферата на изделията с двойна употреба.
Европейският съюз обвързва разхлабването на санкциите срещу Русия с изпълнението на мирните договорки от Минск. Там бе договорено прекратяване на огъня за източната част на Украйна, което обаче бе нарушавано на няколко пъти. Други договорени там споразумения все още не са изпълнени.
Съветът вече на два пъти удължава санкциите, като ако подобно решение не бе взето днес, те трябваше да отпаднат на 31 януари 2017 г. Миналата седмица на заседанието на Европейския съвет обаче държавните и правителствените ръководители от ЕС направиха оценка на прилагането на споразуменията от Минск и подготвиха условията за подновяване на санкциите с още шест месеца.
Икономическите санкции на ЕС се изразяват в забрана на достъп до капиталовите пазари на Европа на пет големи руски финансови институции, три енергийни компании и три компании, работещи в областта на отбраната, както и забрана за търговия с оръжия и стоки с двойна употреба. Руските компании нямат достъп и до европейски технологии в различни области.
Мерките силно обтегнаха отношенията между Брюксел и Москва. Те са сред най-спорните действия, опитващи да повлияят на политиката на Русия към Украйна, и нанесоха икономически щети както на руската, така и на европейската икономики, a след това последваха и санкции от руска страна.
В рамките на съюза често се стига до дискусии за мерките, които трябва да допринесат за отслабване на руската икономика. Миналата седмица френският президент Франсоа Оланд и германският канцлер Ангела Меркел изразиха подкрепата си за идеята за удължаване на санкциите срещу Русия с още шест месеца. Сред държавите в общността обаче все по-ясно се чуват коментари, че санкциите трябва да бъдат преустановени, тъй като те не постигат търсения ефект.