fallback

ЕС по-ефективно да подкрепи Украйна за газа, съветват европейските одитори

Транзитът на природен газ през Украйна е стратегически за държавите от Централна и Югоизточна Европа, признават от Европейската сметна палата

09:54 | 07.12.16 г.

Помощите, които Европейският съюз (ЕС) отпуска на Украйна, са били частично ефективни в много области, включително и при управлението на газовия сектор и при осигуряване на доставките на газ през страната за общността.

Това е записано в специален доклад на Европейската сметна палата, посветен на реформите, които предприема Украйна и които се подпомагат от финансовите програми на ЕС и международни финансови институции.

Съветът е Европейската комисия (ЕК) да предприеме незабавно стъпки за подобряване на мониторинга на сътрудничеството между ЕС и Украйна. Трябва да се наблегне повече върху събирането, проверката и анализа на данни, препоръчват одиторите.

Транзитът на природен газ през Украйна е стратегически за държавите от Централна и Югоизточна Европа. Одиторите отчитат усилията на ЕК за запазване на газовите потоци дори и след спирането на доставките от "Газпром" за Украйна през 2014 г. Тогава ЕС предложи алтернативни решения за страната чрез интерконекторните  й връзки с държави от Общността.

Одиторите обаче критикуват липсата на стабилна енергийна стратегия на Украйна, както и колебанията на политическата воля, които затрудняват приемането на последователен подход за диалог относно газа между ЕС и Украйна.

В резултат от усилията на ЕС през 2015 г. са положени основите на газовата реформа - подготвя се разделянето на "Нафтогаз Украйна", направени са и промени, чрез които дефицита в газовата компания да започне да намалява и практически да бъде преодолян през 2017 г.

Според оценките на ЕК модернизацията на газовата мрежа на Украйна е приоритет, особено на фона на предупрежденията на Русия, че ще прекрати транзита през страната заради лошото състояние на мрежата. Разходите за обновяване на мрежата обаче са между 2,5 млрд. евро и 5,3 млрд. евро, в зависимост от сценариите за поток на газа.

В своя доклад европейските одитори оценяват как се отразяват помощите от ЕС и международните институтиции върху развитието на цялата икономика на Украйна. Според заключенията на институцията правителството в страната е постигнало редица законодателни цели за управление на публичните финанси в резултат от усилията на ЕС. Остават обаче и много нерешени въпроси в дългосрочен план.

Сред постиженията са новият закон за обществените поръчки, реформата в данъчната система и електронният данък добавена стойност, въведен през 2015 г.

Реформите в Украйна получават тласък през 2014 г. и 2015 г., записано е още в анализа на одиторите. Вече има видими подобрения на управлението на обществените поръчки, приходите и държавните бюджетни процедури, подчертават от Сметната палата.

От институцията обаче се опасяват от регрес - например в областта на изключенията от обществените поръчки и прозрачността на бюджета. Необходими са и още мерки за борба с корупцията, а правителството не разследва случаи на корупция на високо ниво.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 00:42 | 13.09.22 г.
fallback