Темата за устойчивото управление на дълговете на Гърция ще бъде повдигната по време на заседанието на Еврогрупата по-късно в понеделник. Атина очаква на срещата на финансовите министри от еврозоната да постигне споразумение по втория преглед на спасителната си програма и така да отвори разговорите за опрощаване на част от дълга.
Успешното приключване на преговорите по втория преглед ще даде възможност и Гърция да се включи в програмата за количествени облекчения на Европейската централна банка (ЕЦБ). Гръцкото правителство се надява това да стане до първото тримесечие на 2017 година.
В южната ни съседка са оптимисти, че ще има решение в тяхна полза на срещата, особено на фона на резултатите от референдума в Италия, които подсказват нова криза в еврозоната, пише "Катимерини".
"Всеки разбира, че Европа не може да устои на повторение на гръцката криза, когато са налице проблемите с Италия, предстоящите избори в много европейски държави и бежанската криза", коментира говорителят на правителството Димитрис Цанакопулос пред радио Athens 9,84.
Той обаче е категоричен, че правителството няма да приеме искания на Международния валутен фонд (МВФ) за още икономии, допълва Ana Mpa.
Срещата на Еврогрупата, насрочена за 5 декември, е ключова за Гърция. На нея ще бъдат прегледани усилията на страната по отношение на реформите в трудовия сектор, както и премахването на някои данъчни облекчения. Говорителят на кабинета коментира, че страната ще се опита да възстанови колективните трудови договори, посочвайки че Гърция е единствената страна в ЕС, в която тази практика е забранена.
Според гръцки медии обаче премиерът Алексис Ципрас е готов на сериозни отстъпки пред кредиторите в името на облекчаването на дълга и ключовите министерства вече готвят планове в тази насока.
Германското издание Handelsblatt пък съобщи, че Европейският стабилизационен механизъм (ESM) в момента разработва мерки, които са одобрени и от германското финансово министерство, за опрощаване на наказателни лихви и намаляване на размера на лихвите по старите дългове на страната. Така Атина ще спести около 220 млн. евро догодина.
"Никой не обсъжда номинално намаление на гръцкия дълг. Коментираме удължаване на срокове, намаляване на лихви и аз смятам, че до края на годината можем да постигнем специфични средносрочни и дългосрочни мерки, които да бъдат приети след края на спасителната програма", коментира Димитрис Цанакопулос.