Председателят на Националната асамблея (долната камара на френския парламент) Клод Бартолон връчи на изпълнителната власт искането за импийчмънт на френския президент Франсоа Оланд, съобщи Le Monde.
Под искането са се подписали 79 депутати от Републиканската партия в страната.
Франсоа Оланд си навлече гнева на депутатите след публикуването на книгата „Президентът не бива да казва това“. Опозицията обяви, че в нея той е издал държавни тайни. В книгата например има записани откровения за издадени заповеди за убийството на джихадисти. Самият Оланд обаче твърди, че това е измислица на авторите.
Южната ни съседка Гърция също се оказа замесена в скандала – френският президент признава в книгата, че руският му колега Владимир Путин му е казал, че Атина е потърсила помощ от Москва за евентуално печатане на драхми в дните, когато не беше ясно дали Гърция ще остане в еврозоната. Това беше официално опровергано и от Кремъл, и от гръцкото правителство.
Оланд разказва още, че и Германия, и Международният валутен фонд (МВФ) са настоявали за Grexit (излизане на Гърция от еврозоната) с мотива, че гръцките дългове не са устойчиви.
Процедурата, която задейства Бартолон, всъщност цели да уведоми президента и премиера на страната за началото на инициативата на републиканците да отстранят от поста му Франсоа Оланд.
Възможността за импийчмънт на президента беше вписана във френската Конституция през 2014 година. Текстовете предвиждат, че той може да бъде отстранен, ако пренебрегва своите задължения или поведението му противоречи на изпълнението на неговите задължения.
Резолюцията с искането за импийчмънт на Франсоа Оланд ще бъде разгледана от правната комисия в Националната асамблея. Ако искането бъде допуснато във френския парламент, ще бъде образуван т. нар. Висок съд, в който ще участват депутати и от двете камари на институцията.
Мандатът на Франсоа Оланд е към своя край. Президентските избори във Франция са насрочени през пролетта на 2017 година.