Европейската комисия (ЕК) потвърди изключението от правилата, записани в Третия енергиен пакет, за продължението на „Северен поток“ на територията на Централна Европа – газопроводът OPAL. Със своето решение от Брюксел затягат малко режима по отношение на доставките на газ през съоръжението за „Газпром“, става ясно от съобщение от ЕК.
OPAL е връзката на „Северен поток“ в Северна Германия с газопреносната мрежа на Чехия. Газопроводът беше изграден през 2011 година и още тогава Брюксел разреши пълно изключение от правилата за конкуренцията по отношение на правота на достъп на трети страни до тръбата и регулацията на тарифите. Това означава, че "Газпром" единствено можеше да ползва капацитета на съоръжението.
Сега обаче руската газова компания ще има право ексклузивно да пази 50% от капацитета на тръбите и да купува квоти за още 40% от капацитета.
От ЕК мотивират преразглеждането на решение с промяната на газовия пазар в Европа след 2009 година. Новите правила изключват дискриминационния достъп на трети страни до газовите съоръжения в общността. С промяната ще се активира търговията на газовия пазар в Централна Европа и ще се повиши ликвидността на пазарите, посочват още от ЕК.
Москва поиска и получи от Брюксел изключение от правилата за целия си проект „Северен поток“ през 2009 година. Целта беше гаранция на доставките на природния газ в региона след кризата със спрения газов поток през Украйна.
По отношение на „Южен поток“ обаче „Газпром“ заяви, че за проектът е международен и не трябва да се подчинява на европейските правила. Затова и Москва не поиска изключение от правилата, а газопроводът беше спрян, защото нарушава основни принципи, заложени в Третия енергиен пакет.