Разделенията между Великобритания и останалата част от Европейския съюз започнаха да добиват все по-ясни очертания в четвъртък, след като на първата среща на високо равнище на Тереза Мей като министър-председател Германия предупреди, че Лондон поема по „труден път“, съобщава Bloomberg.
Докато Мей настояваше, че Великобритания трябва да остане напълно ангажирана с ЕС, докато Brexit не бъде завършен напълно, и възнамерява да продължи да бъде „силен и надежден партньор“ след това, председателят на Европейския съвет Доналд Туск ясно ѝ показа, че това може да не е толкова просто. Туск е заявил пред Мей по време на сесията при затворени врати в Брюксел, че останалите 27 страни членки ще продължат да се срещат без Великобритания въпреки възраженията на британския министър-председател, казва запознат източник.
„Не е наше решение, не е и наш избор“, че Великобритания да излезе, каза Туск на пресконференция в ранните часове в петък. „Бих предпочел 28 страни членки не само за следващите месеци, но и за следващите години и десетилетия“.
Макар че Туск изрази тъгата си от решението на Великобритания да напусне европейския проект, тонът на други лидери бе доста по-рязък. Френският президент Франсоа Оланд предупреди Мей, че тя сама е поела по труден път, а дясноцентристките лидери от европейския алианс на Ангела Меркел са настояли в лични разговори преди срещата, че Великобритания ще трябва да плати висока цена за излизането си.
„Тя каза, че преговорите трябва да протекат така, че да са не само добри за Великобритания, но и да не са в ущърб на Европейския съюз, така че нашите интереси също да бъдат признати“, каза Меркел. „На практика обаче това е трудно да се случи“.
Лидери от дясноцентристкия алианс на Европа – Европейската народна партия (ЕНП), по-рано изразиха опасения, че Великобритания се опитва да посее раздор между страните от ЕС в частните си разговори преди срещата, твърди официален представител. Мей е настояла, че Обединеното кралство трябва да продължи да има „пълно участие“ в делата на ЕС до финализирането на раздялата, но уби надеждите на Туск, че решението може да бъде отменено.
„Тук съм с много ясно послание“, каза тя пред репортери преди срещата. „Обединеното кралство напуска ЕС“.
„Дали решението е обратимо или не, това е изцяло в британски ръце. Бих бил най-щастливият човек, ако е обратимо“, каза Туск след това.
Посланието на Мей към останалите 27 страни членки на ЕС на работната вечеря по време на двудневната среща на високо равнище трябваше да бъде най-силният ѝ сигнал досега, че тя не търси близки отношения между Великобритания и ЕС след Brexit, каза британски представител.
Рязкото ѝ послание в четвъртък ще засили позицията, че правителството ѝ иска пълно отделяне, дори от единния пазар, а този подход вече разбуни духовете сред някои други европейски лидери, докато те оформят позициите си за официалните преговори.
„Г-жа Мей иска твърдо излизане“, каза Оланд при пристигането си за срещата в Брюксел. „А това означава трудни преговори“.
Европейските лидери отказаха да разговарят с Мей, след като тя направи кратка презентация на срещата около полунощ в четвъртък, каза Туск, тъй като те изключват преговори, преди тя официално да стартира Член 50 от Лисабонския договор. Преди няколко седмици Мей заяви, че ще задейства Член 40 до края на март и изрази надеждите си, че ще може да започне неформални дискусии преди официалните преговори, които ще продължат две години.
„Много прост принцип трябва да бъде основа на цялата наша последваща работа: възможно най-добрата сделка с ЕС е членство в ЕС“, каза Мартин Шулц, председател на Европейския парламент, преди старта на срещата.
Всичко по темата Brexit следете тук