До края на годината Съветът на Европейския съюз (ЕС) трябва да се споразумее за плана за външни инвестиции, с който да се подпомогнат държавите от Африка и други региони, от които има най-голям наплив на нелегални имигранти към Европа.
За това са се споразумели лидерите на ЕС на първия ден от срещата им на върха в Брюксел, става ясно от комюнике на Съвета, разпространено до медиите рано тази сутрин.
Споразумението трябва да бъде одобрено от Европейския парламент (ЕП) през първата половина на годината, така че по-бързо да влезе в сила.
За тази цел ще продължи работата за създаване на партньорска рамка със страните по произход на нелегалните имигранти, като фокусът ще е върху държавите от Африка. Предвижда се да се оказва подкрепа на разселените лица в региона, така че да се предотвратява незаконната миграция.
На следващата среща на върха, която ще се състои през декември, топ дипломатът на ЕС Федерика Могерини ще трябва да представи доклад за първите резултати от сътрудничеството с избраните вече пет африкански държави и да отчете броя на пристиганията и връщанията на имигранти.
До края на 2016 г. лидерите на ЕС ще трябва да се договорят и за преразглеждането на Кодекса за Шенген, с който ще се въведат проверки на всички хора, които пресичат външните граници на ЕС. В същия срок Европейската комисия (ЕК) ще трябва да предложи и създаването на специалната информационна система за пътуванията, на базата на която ще се правят и предварителни проверки на пътниците, освободени от виза. При съмнения на тях ще може да им се отказва влизане в Съюза, посочва се в документа.
Също до края на годината се очаква новата европейска гранична агенция да достигне пълния си капацитет. Предвиждат се и мерки за засилване на контрола върху маршрутите за нелегална имиграция през Средиземноморието, включително и Западното Средиземноморие, което не е толкова популярно като маршрут.
Що се отнася до миграцията към гръцките острови през Турция, Съветът на ЕС призовава за ускоряване на връщанията на нелегални имигранти обратно в Турция. За целта ще се ускори и назначаването на постоянни координатори в т.нар. “горещи точки” в Гърция.
Съветът настоява и за либерализирането на визовия режим в Турция, което беше договорено със споразумението от март за ограничаване на миграцията. Облекчаването на визовия режим за турските граждани е едно от ключовите условия за изпълнение на споразумението. Отпадането на визите трябваше да стане първоначално през октомври, но беше отложено за края на годината.
Съветът на ЕС отново призовава държавите да ускорят презаселването на имигранти, както и да се продължи работата по общата рамка на съюза за убежището. Последният въпрос ще се дискутира на срещата на върха през декември.
Ситуацията в Сирия също е влязла в програмата на лидерите на ЕС в първия ден от срещата им. Съветът осъжда атаките на сирийския режим и руските му съюзници срещу цивилни в Алепо и призовава за незабавно прекратяване на военните действия. Санкции обаче поне засега не са обсъждани, става ясно и от комюникето, и от изказването на председателя на Съвета на ЕС Доналд Туск на пресконференцията след края на заседанието.