fallback

Туск към Мей: Избирайте между твърдо излизане от ЕС и никакъв Brexit

Председателят на Европейския съвет сигнализира, че процесът на раздяла с блока може да отнеме повече от две години

13:29 | 14.10.16 г. 31

„Твърдо излизане от Европейския съюз“ или „никакъв Brexit” - изборът е ваш. Това беше посланието на председателя на Европейския съвет Доналд Туск към Обединеното кралство, след като сигнализира, че процесът на раздяла с блока може да отнеме повече от две години, съобщава Bloomberg.

В изказване от Брюксел, акцентирайки върху червените линии на Европа в преговорите около Brexit, които вероятно ще започнат преди април следващата година, Туск каза, че е време британският министър-председател Тереза Мей да осъзнае, че оттеглянето „ще бъде болезнено за британците“.

Твърдата позиция отразява европейското мнение, че всякакви отстъпки за Великобритания заради Brexit може да захранят сепаратистки сили на други места в 28-членния блок. Засилването на реториката може да предизвика опасения на финансовите пазари, че Великобритания ще изгуби ползите си от членство на единния пазар в Европа, ако страната продължи фокуса си върху ограничаването на имиграцията.

Предупреждението на Туск идва, след като в четвъртък първият министър на Шотландия Никола Стържън обяви, че следващата седмица ще представи законопроект за провеждането на втори референдум за независимост от Обединеното кралство. В същото време британският съд започна изслушването по темата дали парламентът, а не Мей, трябва да стартира процеса по излизане.

„Целта ни е да защитим интересите на ЕС като цяло и интересите на всяка от 27-те страните членки, както и да следваме безусловно разпоредбите на договора и основните ценности“, каза Туск по време на конференция в четвъртък. „Няма да има компромиси в това отношение“.

Той нападна и британския външен министър Борис Джонсън, който сигнализира в интервю за The Sun, публикувано на 30 септември, че Великобритания може да си върне контрола върху имиграцията, докато в същото време запази икономическите си отношения с останалата част от ЕС. „Нашата политика е да оставим и вълка сит, и агнето цяло“, каза Джонсън, който бе сред лидерите на кампанията в подкрепа на Brexit преди референдума през юни.

„Думите на един от лидерите в кампанията за Brexit и привърженик на „философията за вълка“ са чиста илюзия – и то такава, каквато и ЕС може да последва“, каза Туск.

Планът на Великобритания да напусне ЕС след четири десетилетия членство рискува да остави втората по големина икономика в блока без привилегирован достъп до най-големия потребителски пазар в света. Тази перспектива стана причина паундът да се срине до 30-годишно дъно на валутните пазари.

Туск очаква, че целият процес около Brexit ще продължи повече от двете години, планирани за преговори в Лисабонския договор. Предвид затруднените икономики на континента, изправени пред заплаха от ограничения на ключов пазар за износ, той заяви, че всяко решение на британското правителство да обърне курса след стартиране на преговорите ще бъде прието от останалата част от ЕС.

„Нямам съмнение, че този сценарий ще бъде приемлив за всички европейски партньори“, каза Туск. „Бруталната истина е, че Brexit ще бъде означава загуба за всички нас“.

На друго събитие в Брюксел в четвъртък високопоставен служител на ЕС каза, че когато започнат преговорите с Великобритания за излизане, единството между останалите страни членки ще бъде поставено на изпитание.

„Това, което виждаме в момента, са 27 страни членки, които се държат една за друга и се изказват в подкрепа на единството и намерението да вървят напред заедно, но това все още не е започнало“, каза Джонатан Фол, който работи за Европейската комисия и я представляваше по време на разговорите с Обединеното кралство преди референдума.

Компаниите трябва да приемат известна степен на несигурност заради процеса около Brexit, каза Фол, британски гражданин, който се пенсионира в края на 2016 г. след почти 40 години служба в Европейската комисия.

„Нещата ще се развият с времето и, разбира се, хората могат да правят обосновани предположения за тях, но те може да не са достатъчни за хората, призоваващи към сигурност, да вземат реални инвестиционни решения“, каза той. „Засега никой не знае какво ще се случи“ и „не вярвайте на никого, който ви иска големи суми пари, преструвайки се, че знае“.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 08:08 | 13.09.22 г.
fallback