Британският премиер Тереза Мей се е съгласила, че парламентът на страната трябва да има правото да гласува за правителствените планове за излизане на Великобритания от Европейския съюз. Въпреки това тя е помолила депутатите да го направят по начин, който да ѝ даде пространство, за да води преговорите, съобщава Bloomberg, позовавайки се на свои източници.
Подобно решение изглежда може да намали част от инвеститорските опасения за т.нар. „твърд" Brexit, допринасяйки за поскъпването на британската лира на валутния пазар по време на днешната азиатска търговия. Напоследък паундът беше подложен на сериозни разпродажби, обезценявайки се само в рамките на този месец с над 5%.
Това се случи не на последно място защото Мей по-рано индикира, че на предстоящите през следващата година преговори за излизането на страната от ЕС британските власти ще поставят на преден план намерението за ограничаване на имиграцията за сметка на запазване на Великобритания под някаква форма в рамките на единния европейски пазар.
В сряда британският парламент ще обсъди предложение на опозиционната Лейбъристка партия за „пълен и прозрачен дебат“ по плановете на правителството за излизане от ЕС и даващо възможност на депутатите да разглеждат по подходящ начин този правителствен план, преди Тереза Мей да стартира официалните преговори за Brexit. Предложението се подкрепя и от някои членове на консервативната партия на Мей, коментира Bloomberg. Според самия премиер преговорите ще започнат не по-късно от март 2017 г.
Късно във вторник Мей внесе в парламента изменение, което действително приема направеното предложение, като в същото време добави, че не трябва да има опити да се блокира Brexit, или да се подкопае позицията на правителството в предстоящите преговори.
Въпреки че нейното съгласие за дебати в парламента е малко вероятно да спре процеса по излизане на Великобритания от ЕС, това може да предостави на депутатите правото да настояват за по-нататъшно поддържане на тесни търговски връзки с eдинния европейски пазар. Вероятно повече от половината от законодателите са за "мек" Brexit и те ще се опитат да окажат натиск върху правителството по отношение на хода на преговорите.
На този фон съд в Лондон ще трябва да реши през настоящата седмица дали Тереза Мей може да задейства член 50 от Лисабонския договор на ЕС, даващ старт на официалните преговори за напускане на съюза, без преди това тя да получи одобрението на депутатите от британския парламент.
Самата Мей твърди, че не иска да издаде важни детайли от стратегията си зад кулисите. Позицията на най-близките ѝ съветници е, че правителството има мандат да заобиколи парламента, когато става въпрос за изпълнението на резултатите от референдума. Контрааргументът е, че гласуването от 23 юни бе незадължително и следователно решение от такъв мащаб ще изисква одобрение на висшата юридическа власт на страната.