Москва е прехвърлила оперативно-тактически ракети "Искандер-М", способни да носят ядрени заряди, в най-западната си Калининградска област, край границата с Полша и Литва, съобщи днес руското министерство на отбраната, цитирано от Ройтерс. В съобщението се казва, че това прехвърляне е част от рутинно военно учение с подобни ракети на територията на страната.
Министерството уточнява, че подобни учения в Калининградска област са били провеждани и преди. Ние не скривахме транспортирането на ракетния комплекс с кораб, дори нарочно оставихме една ракета съвсем открита, за да бъде забелязана от американски шпионски спътник, каза на брифинг за журналисти в Москва днес говорителят на министерството Игор Конашенков. "По този начин уточнихме и параметрите на работа на този космически апарат", добави той.
„Не се наложи да чакаме дълго - американските партньори "в разобличителен порив" сами потвърдиха това", посочи говорителят, цитиран от ТАСС.
Според американски разузнавателен източник, цитиран от Ройтерс, прехвърлянето на тези ракети край западната руска граница, макар и само за учение, може да е и политически сигнал, изразяващ руското недоволство от действията на НАТО.
Ракетите "Искандер" са предназначени за унищожаване на такива цели, като ракетни комплекси, реактивни системи за залпов огън и далекобойна артилерия, на самолети и хеликоптери по военните летища, командни пунктове и свързочни центрове. Модификацията "Искандер-М" има обсег на действие до 500 км.
Междувременно на пресконференция полският министър на отбраната Антони Мачеревич заяви, че „Полша е разтревожена от последните действия на Русия във военната сфера и поддържа в готовност въоръжените си сили“.
„Последните действия на Русия пораждат силна тревога. Ние вземаме предвид всички съобщения, включително за евентуално присъствие на ракети "Искандер", при това в специална конфигурация, на територията на Калининградска област", отбеляза той.
Полските въоръжени сили и разузнаването си сътрудничат със съюзниците на страната и поддържат постоянна готовност, за да следят ситуацията и да гарантират сигурността на Полша и на страните - нейни партньори, увери министърът.
Полското правителство ще положи усилия възможно най-бързо да реши проблема с покупката на хеликоптери за въоръжените сили след отказа на Варшава да купи бойни вертолети Caracal, производство на френско-германския концерн Airbus Helicopters, съобщи Мачеревич.
„Това е спешна задача", но "ситуацията няма да се отрази отрицателно на полските отбранителни възможности", каза той. Варшава приема предложения от всички производители, готови да спазват полските условия, отхвърлени от френския доставчик, увери министърът.
На 4 октомври Варшава се отказа от планираната сделка за покупка на 50 хеликоптера Каракал на стойност близо 3,5 млрд. долара. Полската партия "Право и справедливост", дошла на власт миналата есен, разкритикува проекта заради това, че пренебрегваше полските производители, напомня AFP.
БТА