IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Банките не са твърде големи, за да фалират, а твърде слаби, за да оцелеят

Според нов доклад на МВФ са нужни фундаментални промени както в бизнес моделите на банките, така и в структурата на системата

08:01 | 06.10.16 г. 57
<p>
	<em>Снимка: архив Ройтерс</em></p>

Снимка: архив Ройтерс

Една трета от най-големите банки в най-богатите страни в света са толкова слаби, че проблемите им не могат да бъдат решени дори с оздравяване и повишаване на лихвените проценти, заяви Международният валутен фонд в нов доклад, представен в сряда.

Една трета от европейските банки с активи за общо 8,5 трлн. долара и една четвърт от американските банки с активи за общо 3,2 трлн. долара са в категорията „твърде слаби, за да се възстановят“, заяви МВФ, цитиран от MarketWatch.

“Това предполага нуждата от фундаментални промени както в бизнес моделите на банките, така и в структурата на системата, за да се гарантира жизнена и здрава банкова система“, каза фондът в актуализиран доклад за глобалната финансова стабилност.

Като цяло балансите на банките са по-силни, отколкото са били преди финансовата криза. Но слабата банкова рентабилност се явява като ключово предизвикателство, което няма да бъде решено чрез циклично възстановяване.

Банките трябва да генерират печалба, за да поддържат устойчиви нива на капитала през неблагоприятни икономически цикли. Въпреки това възвръщаемостта на банките от активи се е възстановила само отчасти от кризата насам.

Банките в еврозоната по-конкретно печелят по-малко от половината от средната си печалба през периода 2004-6 г. Това отчасти се дължи на предизвикателната икономическа среда и ниските, дори отрицателни, лихвени проценти, каза МВФ.

Регулаторите са ограничили и банковата активност в бизнеса на капиталовите пазари.

Приходите от поддържането на пазара и търговията с деривати са с една трета по-ниски, отколкото през периода преди кризата, сочат оценките на МВФ.

Провизиите срещу загуби при кредитите също водят до по-слаба рентабилност, особено в Европа, която изостава след САЩ при намирането на решения на лошите заеми.

Макар че множество анализатори казват, че увеличаването на регулаторния капитал е изиграл роля за слабата рентабилност, общата възвръщаемост по собствения капитал се е понижила с 11,4% за големите европейски банки и с 3% за американските банки.

Докладът на МВФ призовава за спешни и цялостни действия, подчертавайки, че реформите, особено в много европейски страни, „вече не могат да бъдат отлагани“.

„В някои случаи слабите банки ще трябва да си отидат, а банковите системи – да се свият“, заключава докладът.

Централните банкери могат да помогнат, като приключат с програмата от реформи, без значително да увеличат общите капиталови изисквания.

Европа трябва да използва новия си орган за оздравяване на банките гъвкаво, когато се появи риск за финансовата стабилност.

Следва да се обмисли и намаляване на праговете за пряка рекапитализация на жизнеспособните европейски банки в рамките на Европейския механизъм за стабилност.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 01:10 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

4
rate up comment 22 rate down comment 2
SS-23
преди 8 години
проблемите им не могат да бъдат решени дори с оздравяване и повишаване на лихвените проценти,----Какво повишаване бе ?! То на отрицателни проценти - никой не ви ще "нито меда, нито жилото", на отрицателни проценти - няма кой и как да ви плаща безумните "очаквания", тия за "вдигане говорят". Ха вдигнете, че да видите кво ше стане...за да се гарантира жизнена и здрава банкова система----Че кой казва, че "баМковата система", трябмва да е жизнена и здрава и че изобщо трябва да я има в този и вид .. и че изобщо в перспектива ще има нужда от "баМки". За какво е нужен посредник между два субекта, за да си разменят директно услугите/стоките?!? Аз не виждам никакъв смисъл!Провизиите срещу загуби при кредитите също водят до по-слаба рентабилност, ----Че като не можете да отпускате правилно ... кой ви е виновен. бай Пешо има има само 100 лв, те му тикат в ръцете 1000 лв и казват - "ше върнеш 2500"!!! луда работа... от де ше ги вземе бе, мислите ли? Няма да ви ги върне!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 28 rate down comment 7
misanthrope
преди 8 години
A сега сериозно, така и не се справят да предизвикат инфлация и потребление, това е зора. Вместо да си изкупуват облигации и да наливат пари в банките, по-добре да се налеят пари в икономиката, НО НЕ през банките а директно в компаниите - чрез държавни поръчки, армията, фондове за рисково (и не само рисково) инвестиране, експанзия на развиващи се пазари и т.н. На хората (поне на мен) не им пука колко пари имат, а колко пари изкарват. Докато човека вижда, че не знае утре дали ще има работа, той ще се стиска ако ще милиони да има и няма да генерира потребление, Ако вижда, че работа има, и да го изгонят, ще си намери веднага, той няма да се притеснява да харчи цялата заплата, че даже и кредити ще взема
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 27 rate down comment 1
misanthrope
преди 8 години
Проблемът е в сгрешената парична система! Трябва подобрена парична система :D:D:D:D:D
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 29 rate down comment 2
nobel
преди 8 години
Какви прозрения само. Банките не печелели достатъчно. Ама те банките не печелят. Те просто прибират част от печалбите на баламите, дето използват "услугите " им.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още