IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Банките не са твърде големи, за да фалират, а твърде слаби, за да оцелеят

Според нов доклад на МВФ са нужни фундаментални промени както в бизнес моделите на банките, така и в структурата на системата

08:01 | 06.10.16 г. 57
<p>
	<em>Снимка: архив Ройтерс</em></p>

Снимка: архив Ройтерс

Една трета от най-големите банки в най-богатите страни в света са толкова слаби, че проблемите им не могат да бъдат решени дори с оздравяване и повишаване на лихвените проценти, заяви Международният валутен фонд в нов доклад, представен в сряда.

Една трета от европейските банки с активи за общо 8,5 трлн. долара и една четвърт от американските банки с активи за общо 3,2 трлн. долара са в категорията „твърде слаби, за да се възстановят“, заяви МВФ, цитиран от MarketWatch.

“Това предполага нуждата от фундаментални промени както в бизнес моделите на банките, така и в структурата на системата, за да се гарантира жизнена и здрава банкова система“, каза фондът в актуализиран доклад за глобалната финансова стабилност.

Като цяло балансите на банките са по-силни, отколкото са били преди финансовата криза. Но слабата банкова рентабилност се явява като ключово предизвикателство, което няма да бъде решено чрез циклично възстановяване.

Банките трябва да генерират печалба, за да поддържат устойчиви нива на капитала през неблагоприятни икономически цикли. Въпреки това възвръщаемостта на банките от активи се е възстановила само отчасти от кризата насам.

Банките в еврозоната по-конкретно печелят по-малко от половината от средната си печалба през периода 2004-6 г. Това отчасти се дължи на предизвикателната икономическа среда и ниските, дори отрицателни, лихвени проценти, каза МВФ.

Регулаторите са ограничили и банковата активност в бизнеса на капиталовите пазари.

Приходите от поддържането на пазара и търговията с деривати са с една трета по-ниски, отколкото през периода преди кризата, сочат оценките на МВФ.

Провизиите срещу загуби при кредитите също водят до по-слаба рентабилност, особено в Европа, която изостава след САЩ при намирането на решения на лошите заеми.

Макар че множество анализатори казват, че увеличаването на регулаторния капитал е изиграл роля за слабата рентабилност, общата възвръщаемост по собствения капитал се е понижила с 11,4% за големите европейски банки и с 3% за американските банки.

Докладът на МВФ призовава за спешни и цялостни действия, подчертавайки, че реформите, особено в много европейски страни, „вече не могат да бъдат отлагани“.

„В някои случаи слабите банки ще трябва да си отидат, а банковите системи – да се свият“, заключава докладът.

Централните банкери могат да помогнат, като приключат с програмата от реформи, без значително да увеличат общите капиталови изисквания.

Европа трябва да използва новия си орган за оздравяване на банките гъвкаво, когато се появи риск за финансовата стабилност.

Следва да се обмисли и намаляване на праговете за пряка рекапитализация на жизнеспособните европейски банки в рамките на Европейския механизъм за стабилност.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 01:10 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

24
rate up comment 3 rate down comment 2
kalendar
преди 8 години
това ли ти е дежурното заяждане?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 5 rate down comment 2
SS-23
преди 8 години
И така, докато не дойде някой да им каже - имам една филия сух хлебец, ама ще трябва да потичате за да ви я дам----ха ха ха... нищо не си научил за 9 години бойкот на Системата! Кучетата ЗНАЯТ че СИЛАТА е в тях ... и че без тях - НЯМА НИЩО ... НИЩО !! А това дето казваш, че кучетата щели да се изядат помежду си, важи точно за "белите якички" - точно ВИЕ ще се изядете помежду си (защото такава ви е природата), когато няма да има останало живо куче!Кучетата са ви "ракета носител"- 1-а степен отпада на определена височина, след това 2-а степен е вече носеща ... после 3-а, 4-а ... докато остане "носа на ракетата" (където са се скучили "якичките"), и ракетата не излезе в орбита.Казвал съм и преди: "И докато накрая остане само Един!"така, че тия, които сега са 2-а и 3-а степен, хубаво да си помислят, какво ги чака, когато 1-а степен се отдели от "кораба майка".... "докато накрая остане само един!"
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 3 rate down comment 3
misanthrope
преди 8 години
:) Писането на глупости показва пълна липса на аргументи и идеи, а може би и на способност за мислене
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 10 rate down comment 1
ratten
преди 8 години
Демек, както беше при държавната планова икономика... Абе, почна и ти да узряваш за социализма, ама .... хахаха... те въртят, сучат и пак на планова икономика и социализъм се връщат
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 4 rate down comment 6
misanthrope
преди 8 години
На тебе няма как да ти се помогне. Има огромна разлика между намеса на държавата на пазара и унищожаване на пазара но.... както и да е
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 3 rate down comment 1
Mesoiadess
преди 8 години
"някой да им каже - имам една филия сух хлебец" - И понеже сме еколози и сме забранили насилието и глада , а и кучетата са едни ГМО ( мутанти ).....Това е интересно , кой ще отиде да се пробва с филийката - за сега всички го обръщат на бяг или се крият .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 22 rate down comment 0
bgMan
преди 8 години
Абе уж проблемни, слаби и т.н. а кога са спрели да раздават огромни бонуси привилегии за служителите на ръководни и други важни длъжности? А те хич не са малко на брой. В големите банки с клонове в други държави са хиляди.Защо банка докарана до фалит или до няколко поредни години на загуби продължава да дава стотици милиони като допълнителни бонуси?Ами да орежат заплатите и бонусите на висшите си служители с 80-90% когато са на загуба. Да видим тогава дали тези ще гледат само оборота или ще започнат да обръщат по-голямо внимание на риска при операциите и решенията си.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 10 rate down comment 4
Mavi Goz
преди 8 години
".... по-добре да се налеят пари в икономиката, НО НЕ през банките а директно в компаниите - чрез държавни поръчки, армията, фондове за рисково (и не само рисково) инвестиране, експанзия на развиващи се пазари и т.н. На хората (поне на мен) не им пука колко пари имат, а колко пари изкарват. Докато човека вижда, че не знае утре дали ще има работа, той ще се стиска ако ще милиони да има и няма да генерира потребление, Ако вижда, че работа има, и да го изгонят, ще си намери веднага, той няма да се притеснява да харчи цялата заплата, че даже и кредити ще взема"Демек, както беше при държавната планова икономика... Абе, почна и ти да узряваш за социализма, ама .... хахаха...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 4 rate down comment 3
misanthrope
преди 8 години
"Ще изясниш ли какво точно влагаш в понятието "Финаисират"? Кредитират ли имаш предвид или нещо друго?" Имам два лайка и два дислайка на това. Това е въпрос бе хора, питам човека какво има предвид? Как може да харесваш или не харесваш въпрос?:)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 6 rate down comment 9
misanthrope
преди 8 години
И какво ще направят? Кучетата за това са създадени. За да се чувстват добре, трябва да тичат по цял ден и да получават добра храна. Разбира се могат да откажат да тичат, да легнат и да умрат. Могат да се измъкнат от впряга, да изядат мръвката, даже да разкъсат и господаря си и какво после? Лягат и лежат без да тичат, докато огладнеят а после започват да се разкъсват по между си. И така, докато не дойде някой да им каже - имам една филия сух хлебец, ама ще трябва да потичате за да ви я дам. Какви сте ми умници мамини, да се не минем, мръсните банкери и евреи и *** ни ограбват и НЕМА ПА ДА ИМ РАБОТИМЕ! Абсолютна философия на ред некове, с една гънка по рождение и една от права лопата
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още