Реформирането на сектора на услугите би могло значително да повиши доходите и да ускори процеса на сближаване въпреки очакванията, че икономическият растеж в Европейския съюз (ЕС) ще остане на ниски нива. Това коментира Световната банка в редовния си икономически доклад за ЕС.
Според доклада реформите биха могли да увеличат производителността средно с 5%, което ще осигури повече на брой и по-добри работни места, ще стимулира инвестициите и ще доведе до задълбочаване на интеграцията.
Очакванията в момента са растежът в ЕС да достигне близо 1,6% през периода 2016-2017 г., движен от ниските цени на петрола и подкрепящата го парична политика. Продължителната рецесия и бавното възстановяване на растежа и заетостта доведоха до подкопаване на доверието в ЕС и националните институции, пише в доклада.
За България очакванията са икономическият растеж да достигне около 2,8% през 2016 г., ускорявайки се до около 3% през следващата година.
„Потенциалът за растеж в ЕС се задържа от ниските нива на инвестициите, свиването на населението в трудоспособна възраст и резкия спад на производителността“, казва Дорте Домланд, старши икономист на Световната банка и водещ автор на доклада. „Възможностите за бързи промени в политиките са ограничени. Подобряването на регулациите в сектора на услугите може да бъде един от ключовите механизми за стимулиране на растежа, доходите и работните места“, смята той.
Секторът на услугите формира три четвърти от БВП и две трети от заетостта в ЕС и е много по-регулиран, отколкото в страните от ОИСР, които не са членки на ЕС. По отношение в сектори като енергетика, транспорт и комуникации в България има регулации, които са по-ограничителни спрямо средното ниво в ЕС, като същото важи и за професионалните услуги. По отношение на регулациите в търговията на дребно обаче България е страната с най-малко ограничителни мерки.