fallback

Британският финансов министър очаква сътресения на пазарите след речта на Мей

Наложително е "да свършим с тази сделка възможно най-бързо", заяви Филип Хамънд

16:58 | 03.10.16 г.

Британският финансов министър Филип Хамънд предупреди за сътресения на финансовите пазари заради съобщението, че Великобритания е напът да напусне Европейския съюз до 2019 г., съобщава Financial Times (FT).

Тереза Мей заяви на годишната конференция на консерваторите в неделя, че двугодишният процес по Член 50 за напускане на блока ще бъде задействан до края на март следващата година.

„Очакваме известни сътресения, докато преминаваме през този период на преговори. Ще има период от няколко години, или дори повече, в който компаниите ще са нестабилни за последния етап на нашата връзка с Европейския съюз“, каза Филип Хамънд за ВВС.

Паундът поевтиня рязко в понеделник.

Хамънд каза, че е наложително „да свършим с тази сделка възможно най-бързо, защото колкото по-скоро това приключи, толкова по-рано ще наложим отново сигурност в нашата икономика“.

Той каза, че Великобритания се нуждае от „пространство за подкрепа на икономиката през този период“ и сигнализира, в противоречие с политиките на предшественика си Джордж Озбърн, че обмисля увеличаване на заемите за инвестиране в инфраструктура, например жилища.

„Наистина мисля, че има защо да проучим много внимателно целенасочените инвестиции с висока стойност за нашата икономическа инфраструктура, което има две цели. В краткосрочен план това подкрепя икономика, подкрепя заетостта, подкрепя икономическия растеж, а в дългосрочен план помага на Великобритания да стане по-продуктивна“, каза той.

В неделя министър-председателят заяви пред поддръжниците на консерваторите, че Великобритания ще поеме пълен контрол над имиграцията и отказа да приеме юрисдикцията на Съда на Европейския съюз. Макар че екипът на Мей отрича тя да е решила да излезе от единния пазар, свободното придвижване на хора и надзорът от един съд са два от стълбовете му.

„Тя изглежда казва, че възстановяването на суверенитета е толкова ценно, че е готова да плати цена, която включва икономически сътресения“, казва високопоставен дипломат от ЕС.

Мей каза, че иска да даде на „британските компании максимум свобода за търговия и работа на единния пазар“, но не на за сметка на свободно придвижване или приемане на юрисдикцията на съдиите в Люксембург.

Щом член 50 бъде стартиран, Великобритания ще има две години, за да изгради нови отношения с ЕС, като Мей се надява да води неформални разговори, преди процесът да започне.

Хамънд каза за Sky News в понеделник, че Великобритания ще държи „силна ръка“ в преговорите.

„Ще влезем в тези преговори, знаейки, че европейските ни партньори продават повече във Великобритания, отколкото ние продаваме в техните страни“, каза Хамънд. „Очакваме да държим силна ръка в преговорите по сделка, която позволява на нашите компании да продължат да продават стоки и услуги на Европа, а европейските компании да продължат да продават стоки и услуги, които ние, като потребители, искаме да купуваме тук във Великобритания“.

Бизнес групи и опозиционни политики атакуваха обявлението на Мей за Brexit. Лидерът на либералните демократи Тим Фарън каза, че тя е насочила страната към "твърдо излизане" от Европейския съюз (Hard Brexit), което означава „катастрофа за британските работни места, компании и икономика“.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 00:37 | 10.09.22 г.
fallback