Германското правителство отрича да работи по спасителен план за Deutsche Bank, след като седмичният вестник Die Zeit писа, че вече се работи по такъв план, а това подхрани опасенията за бъдещето на най-големия кредитор в най-голямата европейска икономика, предава Ройтерс.
Президентът на Европейската централна банка Марио Драги заяви, че политиките за ниски лихвени проценти не са виновни за проблемите на Deutsche Bank, но отказа да коментира дали държавата трябва да се намеси.
Банката е заплашена от глоба от Министерството на правосъдието на САЩ в размер на 14 млрд. долара за сделки с ипотечно банкиране. Притесненията за стабилността на банката тласнаха акциите ѝ до рекордно дъно във вторник.
Изправена пред многобройни съдебни дела, Deutsche Bank продава неосновните си бизнеси. В сряда тя обяви, че е продала британската си застрахователна компания Abbey Life за 1,2 млрд. долара.
Германското финансово министерство побърза да отрече слуховете, че съставя план за спасяването на Deutsche Bank в случай, че тя не успее да набере капитал, за да плати дълговете си, в това число по случаи, датиращи още от експанзията ѝ преди финансовата криза.
Според Die Zeit правителството и финансовите органи в страната работят по потенциални стъпки, които да дадат възможност на Deutsche Bank да продаде активи към други кредитори на цени, които ще облекчат заемодателя.
Вестникът твърди, че германското правителство дори ще предложи да участва с 25% дял в банката, ако е необходимо. Текстът допълва, че властите се надяват, че банката няма да се нуждае от държавна подкрепа, като до момента са обсъждани само сценарии.
"Тези слухове не са верни. Германското правителство не подготвя никакъв спасителен план. Няма причина за спекулации за подобни планове“, коментира в изявление финансовият министър.