Все повече богати европейски държави – големи донори на развиващите се страни, използват фондовете си за развитие, за да финансират собствените си политики за предоставяне на убежища, пише онлайн изданието EurActiv.com.
Тенденцията вероятно ще се превърне в норма на фона на засилващите се мигрантски потоци, които се очертава да се задържат в дългосрочен план, посочва изданието.
Все по-голям дял от бюджетите, предназначени за помощ на развиващи се страни, се пренасочва за мигрантите в Европа, сочат данни на ONE – една от неправителствените организации в сектора на развитие и миграцията.
През 2015 г. държавите, които са основни донори на помощи за развитие в света, са осигурили 131 млрд. долара, което представлява ръст от 7% спрямо 2014 г., сочи статистиката на организацията.
Като се приспаднат обаче 12-те млрд. долара, похарчени за бежанците, пристигнали в тези държави, ръстът на помощта за развитие се свива до 1,8% през 2015 г. спрямо 2014 г., отчита статистиката.
Заради бежанската криза бюджетите за подкрепа на развитието на седем европейски държави (Гърция, Швеция, Германия, Австрия, Холандия, Словакия и Словения) са се увеличили с над 20%. В Италия, Гърция и Швеция – държавите, които са най-тежко засегнати от бежанската криза в Европа, обаче половината от средствата за помощ и развитие са били похарчени за пристигащите бежанци.
Неправителствената организация разкритикува в доклада си дисбалансите при разпределението на средствата. В доклада например се посочва, че „Холандия е дала повече помощи на себе си за бежанците през 2015 г., отколкото на цяла Африка“.
Засега единствено Франция е обещала да увеличи бюджета си за помощи и развитие за трети страни, както и да го похарчи за тях. Според организацията обаче обещаното от президента Франсоа Оланд увеличение е невъзможно за изпълнение.