Онова, което звучи почти като виц, може да се превърне в кризисна ситуация. Некачествено лепило попречи на избирането на новия федерален президент на Австрия. Отлагането на първоначално планирания за 2 октомври балотаж на изборите за държавен глава обаче представлява сериозен позор, коментира германският Handelsblatt.
Дори и самото решение на Конституционния съд да има повторение на балотажа между бившия лидер на Зелените Александър Ван дер Белен и популисткия му конкурент Норберт Хофер заради пропуски при гласуването на друго място, е срам за една демокрация в сърцето на Европа.
Но нещата се влошиха допълнително. Точна дата за третото гласуване първоначално не можа да даде и самият министър на вътрешните работи Волфганг Соботка. Сега се оказа, че партиите са се договорили за 4 декември. Парламентът трябва да вземе решението за отлагането на изборите само с обикновено мнозинство.
Бюрократите в Министерството на вътрешните работи са забелязали твърде късно некачественото лепило на пликовете, а печатницата не е успяла да реагира за краткото време. Така с това административно фиаско Австрия стана за смях, коментира още Handelsblatt. За провала обаче отговорност не поема никой във Виена. Всъщност отговорен би трябвало да е именно вътрешният министър Волфганг Соботка. Но завършилият музика учител и страстен любител диригент просто почти не коментира този невероятен скандал. И по този начин политическата класа в Австрия предоставя поредното доказателство за несъществуващата култура на поемане на отговорност чрез подаване на оставка.
Фиаското на президентските избори илюстрира изпитанието, пред което е изправена днес Австрия. Втората република, и без това в икономически аспект посредствена за Европа - е дълбоко разделена. От едната страна е старата двупартийна система с невъзможността си да модернизира държавата и индустрията, а от друга страна - безмилостният популизъм отдясно.
Лидерските способности на политиците се подлагат на съмнение от все повече граждани. На встъпилия в длъжност през май 2016 г. нов премиер Кристиян Керн се възлагаха много надежди, но той все още не може да уцели „бутона за рестартиране“.
А и на самото население му писна от избори. Очаква се поредицата отлагания на изборите да свие и без това ниската избирателна активност. А това може да е фатално. Защото при предишния балотаж през май Ван дер Белен трябваше да бъде избран за президент с преднина от едва 30 000 гласа.