Европа трябва да има общ бюджет за военни проучвания, съвместни обществени поръчки за оборудване, като самолети, сателити, безпилотни самолети и други съоръжения, гарантиращи киберсигурността. Програмите ще бъдат координирани от Европейската отбранителна агенция.
Това предвиждат плановете на Германия и Франция за реформа в отбранителната политика на ЕС. Идеите на двете държави в тази насока бяха представени на Върховния комисар по външната политика на ЕС Фредерика Могерини в неделя, пише германското издание Suedduetsche Zeitung.
Плановете на Германия и Франция са за засилване на сътрудничеството във военната област след предстоящото излизане на Великобритания от общността.
ЕС трябва да има един общ военен щаб, който да отговаря за провеждането на мисии, като например „София“, която цели ограничаването на мигрантите, или „Аталанта“, която е предназначена срещу пиратството. В момента държавите отговарят ротационно за провеждането на тези мисии.
В Европа трябва да има военна солидарност и създаването й ще бъде подкрепено от нова военна академия или специализирани курсове в националните военни училища, гласи още планът на Германия и Франция.
Общността трябва да създаде и нов команден център за координация на медицинските дейности, свързани с военните мисии, както и логистични центрове за „поделяне“ на стратегически ресурси, като например самолети, сателити и информация.
Предложението на Германия Франция за засилването на военната координация със сигурност ще срещне подкрепата на държави в Източна Европа, сред които Унгария, Полша, Чехия и Словакия. Проблеми обаче могат да създадат неутралните държави, сред които Ирландия, или пък Холандия, която вече обяви, че е против засилване на интеграцията след Brexit, допълва още EU Observer.