fallback

Ципрас: Гърция приветства нови газопроводи край границите си

Условието е да се спазват правилата на ЕС и законите на свободната конкуренция, заяви гръцкият премиер

18:02 | 11.09.16 г. 4

Гърция приветства появата на нови газопроводи край границите си, като при това се спазват правилата на ЕС и законите на свободната конкуренция. Това заяви днес гръцкият премиер Алексис Ципрас на пресконференция в Солун, цитиран от ТАСС.

Ние (гръцкото правителство) възнамеряваме чрез инициативна енергийна политика в много измерения да направим така, че Гърция да стане един от европейските енергийни възли, посочи той. За това до голяма степен ще помогне изграждането на Трансадриатическия газопровод, допълни Ципрас, пише БТА.

Към границата ни могат да бъдат изградени и други тръбопроводи и ние приветстваме това, като се спазват правилата на ЕС и законите на свободната конкуренция, отбеляза Ципрас.

Той допълни, че по този въпрос има взаимно разбирателство с Италия, уточнявайки, че съществува споразумение между гръцкия газов оператор ДЕПА, руската Газпром и италианска компания.

Внимателно следим отношенията между Русия и Турция. Искаме съседите ни да имат добри отношения, подчерта Ципрас. 

Междувременно днес пред журналисти руският министър на енергетиката Александър Новак заяви, въпросът за отстъпка в цената на руския газ за Гърция не е засяган по време на гръцко-руските разговори в Солун. "Такъв въпрос не е повдиган", каза Новак в отговор на въпрос дали са обсъждали с гръцките партньори по-ниски цени на газа. 

Очаква се Гърция да бъде основна транзитна държава на бъдещия проект "Турски поток", подкрепян от Русия.

Разногласията между Международния валутен фонд (МВФ) и Европейския съюз за начина на решаване на гръцката дългова криза вреди на страната, заяви още гръцкият премиер, цитиран от Ройтерс. Ципрас каза, че постоянните спорове и несъгласия между МВФ и европейските институции пречат на Гърция да си върне доверието на чуждестранните пазари и инвеститори.

МВФ още не е решил дали да участва в третия спасителен международен план за Гърция, като изтъква, че не е убеден в устойчивостта му. В момента дългът на Гърция надвишава 170 процента от брутния вътрешен продукт и е най-високият в еврозоната.

Ципрас каза, че противоречията между ЕС и МВФ са пречка за участието на страната в програмата на Европейската централна банка за количествено облекчаване. "Гърция има право на честно уреждане на въпроса за дълга. Гръцкият проблем е проблем на Европа", заяви Ципрас.

 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 16:32 | 10.09.22 г.
fallback