Турция ще трябва да вземе мерки, ако не получи либерализация на визите за ЕС. Това мнение изказа турският министър на европейските въпроси Йомер Челик по време на визита в Лисабон, предаде AFP, цитирана от БТА.
Искаме да уредим въпроса за освобождаването от визи възможно най-бързо, ако ли не Турция ще трябва да вземе мерки относно процеса на реадмисия на бежанците, каза Челик след среща с португалския министър на външните работи Аугущу Сантуш Силва.
Челик призова също така Европа да изплати 1 млрд. евро от сумата от общо 3 млрд. евро, обещани на Анкара от Брюксел в рамките на споразумението между Турция и ЕС за бежанците.
„Турция приема в този момент 3 милиона бежанци от Сирия, което е разход от 25 млрд евро“, каза министърът.
Според него е нужно да се създадат нови механизми, нови инструменти, защото кризата може да се влоши, а ситуацията в Сирия е много нестабилна. Челик разкритикува редица европейски страни, които не са се съгласили да приемат бежанци.
Турският министър призова за продължаване на преговорите за членство на неговата страна в ЕС и по-специално за отваряне на преговорни глави 23 и 24, обхващащи областите на фундаменталните права и правосъдието.
Припомняме, че през август турският президент Реджеп Тайип Ердоган заплаши да провали миграционния пакт между Турция и ЕС, ако на турците не бъде дадена визова либерализация. Тя е една от клаузите на споразумението между Анкара и Брюксел, подписано на 18 март и целящо да спре потока от бежанци към Европа. Но ЕС иска промяна в турските антитерористични закони, които смята за потискащи свободите.
„Как да променим антитерористичното законодателство, когато в този момент ние защитаваме ЕС“, каза сега Челик. Във вторник пък в реч по време на форум в словенския курорт Блед турският външен министър Мевлют Чавушоглу посочи, че турското правителство е под силен натиск да прекрати преговорите за членство в ЕС, а хората виждат двойни стандарти на общността към страната.