Турското правителство е под силен натиск да прекрати преговорите за членство в ЕС, съобщи турският външен министър Мевлют Чавушоглу, цитиран от Ройтерс. В реч по време на форум в словенския курорт Блед той посочи, че хората виждат двойни стандарти на общността към страната.
Според него остават незначителни проблеми в процеса по либерализация на режима и визите скоро ще бъдат премахнати.
Чавушоглу е категоричен, че ЕС не показва достатъчно солидарност с Турция след опита за преврат в средата на юли. Анкара кандидатства за членство в ЕС през 2005 година. Оттогава обаче има много малък напредък на преговорите. Европейски лидери вече се изказаха против членството на страната в общността.
ЕС обаче има нужда от Турция, за да се справи с бежанската вълна, допълва още Ройтерс. В бежански лагери в страната в момента се намират около 3 млн. души.
В подписано през тази пролет споразумение ЕС и Турция се разбраха за ограничаване на потока от бежанци. В него беше предвидено премахването на визите за турски граждани. Преглед как Анкара изпълнява европейските изисквания ще има през октомври.
Вече се появиха и коментари, че Турция не изпълнява всички изисквания за отмяната на визите за турски граждани. Преди дни германското издание Welt am Sonntag коментира, че Анкара е склонна на забавяне на отмяната на визите - вместо през октомври до края на годината.
Турция няма да приеме подобно отлагане, коментира говорител на турския президент Реджеп Тайип Ердоган пред Ройтерс.
Междувременно данни на Международната организация за миграцията показват съществено намаляване на броя на мигрантите, пристигнали в Европа през Средиземно море от началото на годината досега.