Британската икономика ще пострада от решението за напускане на EС въпреки наличието на икономически данни, че отражението няма да е толкова сериозно, колкото предвиждат някои. Това заяви британският премиер Тереза Мей на път към Китай за участие в срещата на върха на Г-20, предаде Ройтерс.
Предстоят ни трудни времена, заяви Мей. Видяхме, че данните дават противоречиви сигнали за ситуацията в икономиката в настоящия момент. Смятам, че тя реагира по-добре, отколкото някои предсказваха след референдума, но аз ще бъда честна и няма да лъжа, че всичко върви добре, каза тя.
Мей е придружавана от шефа на Bank of England Марк Карни и от министъра на финансите Филип Хамънд, който се обяви за фискален стимул за опазване на растежа.
Междувременно Председателят на Европейския съвет Доналд Туск заяви на обща пресконференция с председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер, че няма да се водят преговори с Великобритания по условията за излизането й от Европейския съюз, преди Лондон официално да задейства член 50 от Лисабонския договор и да започне процеса на напускане, предаде Асошиейтед прес.
Предварителни преговори не са в интерес на оставащите в ЕС 27 страни, продължи Туск, цитиран от БТА.
"Трябва да защитаваме интересите на членовете на ЕС, които искат да останат заедно, а не на онези, които искат да напуснат съюза", каза той.