fallback

Глобалните банки искат временно споразумение между Великобритания и ЕС

Временното споразумение ще има за цел да запази паспортизацията – възможността банките да продават свободно услуги и продукти в ЕС

15:37 | 02.09.16 г. 1

Най-големите банки в света притискат британския министър-председател Тереза Мей да сключи временно споразумение с Европейския съюз за финансовите компании, преди да започнат официалните преговори за излизането от евросъюза, съобщава Bloomberg, позовавайки се на двама запознати източници.

Временното споразумение ще има за цел да запази паспортизацията – възможността банките да продават свободно услуги и продукти в ЕС, преди края на двете години официални преговори, казват източниците, поискали анонимност заради конфиденциалност на информацията. Маневрата може да се окаже нереалистична, тъй като европейските лидери, включително германският канцлер Ангела Меркел, неведнъж са заявявали, че няма да проведат неформални разговори.

„Нашият принцип на "никакво уведомление, никакви преговори" съществува, за да защитава тези, които остават заедно, а не тези, които си тръгват“, писа председателят на Европейския съвет Доналд Туск в Twitter в четвъртък. „Няма да се откажем“.

Ако не бъде спечелен специален статут, това може да накара големи международни инвестиционни банки да започнат преместване на служители и дейност от Великобритания към други места в ЕС в рамките на седмици, след като Мей задейства Член 50 от Лисабонския договор.

„Колкото по-къса е времевата рамка, толкова по-вероятно е да бъдат взети нежелани решения“, казва Андрю Грей, ръководител на Brexit за британските финансови услуги в PricewaterhouseCoopers. “Без разсрочване на паспортизацията някои компании може да започнат да кандидатстват за банкови лицензи, търсейки регулаторни одобрения и осигурявайки си офис площи на други места, независимо дали Член 50 е задействан“.

Въпреки кризата през 2008 г. и последвалата рецесия финансовите услуги остават водещи в британската икономика, формирайки около 10% от нея и осигурявайки 2 млн. работни места в цялата страна.

И докато някои европейски страни вече се опитват да примамят банките от Лондон към финансовите си столици при реализирането на Brexit, много от операциите на най-големите регионални кредитори в Лондон може все пак да срещнат проблеми.

Главният изпълнителен директор на Deutsche Bank Джон Краян каза тази седмица, че Лондон ще остане топ финансовият център през следващото десетилетие, като банката му осъзнава, че много от клиентите ѝ и търговските ѝ операции са базирани там.

„Преходен период ще създаде пространство за дишане, в което да се проведат преговорите, така че да се постигне сделка, полезна за всички“, казва Арун Сривастава, ръководител на финансовите услуги в Лондон на правната фирма Baker & McKenzie.

Различни лобистки групи на финансовата индустрия искат отстъпки, за да се сведат до минимум сътресенията от Brexit, като сред тях са TheCityUK и Financial Services EU Taskforce, създадена от председателя на Banco Santander Шрити Вадера, за да представлява някои от най-големите банки и застрахователи. Асоциацията на британските банкери пък работи със съветници от правните фирми Clifford Chance и Global Counsel, казва запознат източник.

Банкерите твърдят, че британското правителство тепърва трябва да финализира кои административни институции ще носят крайната отговорност за оформяне на споразумение за финансовите услуги. Макар че депутатът Дейвид Дейвис бе натоварен с воденето на преговорите около Brexit, финансовото министерство на Филип Хамънд традиционно е контактната точка между банките и правителството.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 19:44 | 10.09.22 г.
fallback