„Газпром“ и Турция се договориха да активират работата по „Турски поток“ и се подготвя междуправителствено споразумение за реализацията на газопровода, съобщи РИА Новости след срещата на „четири очи“ между ръководителя на руската газова компания Алексей Милер и турския енергиен министър Берат Албайрак.
Двамата са обсъдили още цената на руския природен газ за Турция и „енергийни въпроси от регионално значение“, допълва ТАСС, позовавайки се на говорителя на турското енергийни министерство.
Срещата между двете страни се провежда в Истанбул. Тя е следствие от подобрените икономически отношения между Москва и Анкара.
Проектът „Турски поток“ беше обсъден и по време на срещата на руския президент Владимир Путин и турския му колега Реджеп Тайип Ердоган в Санкт Петербург.
Тогава и двете страни заявиха готовност работата по газопровода да бъде подновена, но конкретни споразумения не бяха подписани. Днес в Истанбул Алексей Милер също не планира да подписва каквито и да било документи, коментират още от турското енергийно министерство.
Плановете за "Турски поток" досега предвиждат изграждането на газопровод по дъното на Черно море. Когато проектът беше обявен, тръбите бяха четири - всяка с капацитет от 15,7 млрд. куб. метра природен газ годишно. Първата тръба трябва да захранва турския пазар, а останалите - Европа.
След срещата на Путин и Ердоган обаче стана ясно, че най-вероятно проектът ще има само две тръби. Работата по първата може да започне незабвно, но за втората, която ще обслужва ЕС, Москва се нуждае от много твърди гаранции от Брюксел.