fallback

Меркел е обещала подкрепа на България в бежанската криза

На срещата в Германия премиерът Борисов е призовал за поддържане на тесен диалог с Анкара, за да не се стигне до нова мигрантска вълна към Европа

21:09 | 27.08.16 г. 6

Германия ще съдейства България да получи допълнителна подкрепа за охраната на границите ни. Това стана ясно от разговорите на премиера Бойко Борисов с германския канцлер Ангела Меркел, предаде bTV.

По инициатива на Берлин от началото на седмицата се провеждат разговори с европейските лидери за изясняване на позициите по бежанската криза и бъдещето на Европа.

В рамките на среща с германския канцлер Ангела Меркел и правителствените ръководители на Австрия, Хърватия и Словения Бойко Борисов имаше кратка среща на четири очи с Меркел.

В бежанската криза София е с Берлин и Брюксел, но не и срещу Анкара, стана ясно след края на двучасовата среща между правителствените ръководители. По време на работния обяд на една маса седнаха лидери на няколко държави от ЕС с различни позиции, но намериха общ език.

Разговорите бяха при закрити врата за медиите. Горещата тема отново бе бежанската криза и общата европейска политика към Турция.

Преди началото на срещите българският премиер публикува в социалната мрежа своята позиция.

„Ще защитавам българската позиция, според която е необходимо общоевропейско решение и проява на истинска солидарност между държавите в Европа за разрешаването на проблема... единствено с воля и решителност от страна на ЕС и добра координация с Турция ще се справим успешно с този проблем", написа българският премиер в социалната мрежа.

Премиерът Борисов е информирал колегите си за разговорите в Турция. Страната ни настоява за поддържане на тесен диалог с Анкара, за да не се стигне до нова бежанска вълна към Европа, където България е първа приемна страна.

"За мен е важно да имаме добри отношения с нашите съседи и същевременно всички страни-членки на ЕС да бъдем солидарни и заедно да се справим с бежанския проблем, осъзнавайки опасността и усилията, които полагат фронтовите държави като България", подчерта Борисов.

Австрия е срещу политиката от Анкара и е против отпадането на визите за турските граждани. Има критики и към политиката на Берлин към бежанците.

Малко преди началото на срещата австрийският канцлер Кристиан Керн застъпи сходна позиция с тази на премиера Борисов, че трябва по-сериозна охрана по външните граници на ЕС.

Хърватия и Словения трябва да лавират между решенията на Брюксел и контраповедението на Унгария. Преди ден унгарският премиер Виктор Орбан заяви, че ще издигне втора ограда по южната си граница. Последиците ще са и за съседите му – Хърватия и Словения. Затова двете страни са склонни да приемат отпадането на визите за турските граждани, за да не се насочи нов бежански поток към Европа.

Следващата седмица Ангела Меркел ще разговаря с председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер. Очаква се двамата да обсъдят различните позиции на държавите в ЕС.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 01:51 | 13.09.22 г.
fallback