Руският премиер Дмитрий Медведев подписа указ, с който спира вноса на редица хранителни продукти, внасяни въпреки ембаргото за нуждите на правителството и общините, става ясно от сайта на руското правителство.
Новата забрана обхваща месо и месни продукти, риби, раци, хайвер, мляко и млечни продукти, както и сол и захар. За вноса на тези храни от ЕС, САЩ, Канада, Норвегия и Австралия има забрана от август 2014 година. Ембаргото е в отговор на западните санкции срещу Москва заради анексирането на Крим. Забраната важи до края на 2017 година.
Според Москва всички тези храни могат да бъдат доставени от местни производители, както и от държавите в Евразийския съюз. Нещо повече, забраната за внос ще стимулира местното производство.
Програмата по замяна на вноса в Русия върви с пълна сила. Според коментар на руската информационна агенция ТАСС две години след въвеждането на забраната за внос на храни от Запада, руският пазар се променя. „Сирене има, но не и за гастрономи“, пише агенцията.
Руските производители не могат в пълна степен да заместят европейските продукти, а търговците търсят усилено нови източници на обичаните от руснаците храни. Атлантическата сьомга вече идва от Фарьрорските острови, а не от Норвегия, стридите не са френски, а новозеландски и т.н.
Това обаче повишава и цените на храните. Според оценките на анализаторите скариди и други морски дарове са поскъпнали с 50%, съответно търсенето им е намаляло с 20%. За две години цените на храните в Русия са се повишили с 31,6%, допълва още ТАСС.