Значителна част от жителите на редица приемни страни в Европейския съюз са на мнение, че имигрантите са твърде много, а само 20 на сто смятат, че присъствието им има положителен ефект, сочат резултатите от социологическа анкета в 22 страни, цитирана от AFP и БТА.
Анкетата на института Ipsos показва, че особено във Франция и в Белгия, където бяха извършени кървави джихадистки атентати, отношението към мигрантите става все по-подозрително.
65 на сто от анкетираните в Италия, 60 процента в Белгия, 57 на сто във Франция, 50 на сто в Германия и 49 на сто във Великобритания са на мнение, че имигрантите са твърде много.
Само 20 на сто от анкетираните - 35 на сто във Великобритания, 20 на сто в Испания, 18 процента в Германия, 11 на сто във Франция и Белгия и 10 на сто в Италия смятат за положително присъствието на имигрантите.
"Кадрите, показващи прилива на бежанци по средиземноморските брегове засилват страха, че миграцията ще излезе извън контрол в повечето европейски страни и залогът е ясен: тяхната способност да се интегрират", каза представител на Ipsos.
"В страните с голяма безработица, като Франция, Испания и Италия, може да се предположи, че анкетираните се чувстват застрашени и от имигрантите, които могат да заемат работни места с ниска квалификация, и от селектираната имиграция, която може да ги лиши от работни места с по-висока квалификация".
Освен опасенията от икономическото и социалното въздействие, новата имиграционна вълна поражда и страхове за сигурността. 61 на сто от анкетираните смятат, че "терористите се представят за мигранти", за да влязат в страните им. В Германия този процент е 71, в Италия - 70 и във Франция - 67.
Анкетата е извършена онлайн в 22 страни от 24 юни до 8 юли, с участието на над 16 хил. души.