Руските доставчици доминират по обем на петрола, внесен в Европейския съюз, а по-голямата част от вноса идва от „нестабилни страни“, сочат данни от ново проучване на Cambridge Econometrics for Transport & Environment (T&E).
Според изследването 88% целия суров петрол в ЕС е внос, а осем от десетте най-големи доставчици на петрол в Европа са неевропейски компании, съобщава oilprice.com.
Руските фирми доставят 36% от внесения суров петрол в ЕС, като на Роснефт се падат 20%, а на Лукойл – 12%. Останалите 4% се доставят от Газпром. Само две базирани в ЕС компании – Shell и норвежката Statoil, са в топ 10 на производителите, доставящи петрол на региона.
„Прахосническата употреба на петрол от Европа пълни джобовете на големи петролни компании в страни като Русия и Либия“, казва експертът по петролна политика в T&E Лора Бъфет.
Освен от Русия и Либия по-голямата част от европейския петрол идва от страни, определяни от изследователите в доклада като „нестабилни“, включително Азербайджан, Казахстан, Нигерия и Ангола.
Нарасналата зависимост на Европа от суров петрол изглежда съвпада със зависимостта ѝ от дизела, който се е удвоил между 2001 и 2014 г., се казва още в доклада.
По време на същия период местното производство на суров петрол и вносът на такъв от сравнително стабилни страни са намалели, което прави Европа все по-зависима от нестабилни страни, за да задоволява нарастващото си търсене.
Анализаторите от T&E призовават за намаляване на въглеродните емисии от транспорта и предлагат пренасочване към електрически автомобили, което ще доведе до ръст от 1% на БВП на ЕС, ще създаде до 2 млн. нови работни места и ще намали емисиите от автомобили и микробуси с 83% до 2050 г.