Управителят на Английската централна банка (АЦБ) Марк Карни постави ясни граници в борбата на институцията срещу последиците от вота за Brexit. Всички приети днес мерки могат да бъдат разширени допълнително в бъдеще, увери гуверньорът. Това обаче не се отнася до отрицателните лихви.
„Не виждам сценарий, при който ще се реша на негативни лихви“, каза Карни на пресконференция след публикуването на решението на Комисията за паричната политика, с което банката очаквано понижи основния лихвен процент с 25 базисни пункта и увеличи обема на програмата за изкупуване на активи с 60 млрд. лири.
„Виждаме негативните последици от това във финансовата система и в други юрисдикции“, допълни той. При бъдещите решения за равнището на основните лихви долната граница ще е над нулата, увери той. "Предприехме тези стъпки, защото икономическите перспективи се промениха значително. Индикаторите спадат значително, в повечето случаи до нива, които не сме виждали от финансовата криза, а в някои случаи – на рекордно ниски нива“, коментира още гуверньорът на АЦБ.
Същевременно той донесе още лоши новини за британците. По думите му вотът за Brexit ще отслаби британската икономика, както беше предрекъл по-рано, ще вдигне инфлацията над нивото от 2 на сто и ще увеличи безработицата на Острова. „Очакваме над четвърт милион души да загубят работните си места“, заяви Карни.
Carney: more than a quarter of a million people are now forecast to lose their jobs
— Kamal Ahmed (@bbckamal) August 4, 2016С решението си за по-хлабава парична политика АЦБ намали и прогнозата си за икономическия растеж на страната до 0,8% през 2017 г. Предишната прогноза беше за ръст от 2,3%. За 2018 г. банката очаква британската икономика да се разшири с 1,8%, а не с 2,3%, каквато беше предишната прогноза.
АЦБ промени очакванията си и за инфлацията. Според прогнозата ръстът на потребителските цени ще се доближи до целта от 2% до края на последното тримесечие на 2017 г. Същевременно Карни предупреди британските банки да напаснат своите лихви към новите понижени лихвени равнища. „Банките нямат извинение да не напаснат лихвените понижения към потребителите“, добави той.