Председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер предупреди, че споразумението на Европейския съюз (ЕС) и Турция за овладяване на мигрантския поток е изправено пред риск от провал, предава AFP, цитирана от Yahoo News.
“Рискът е голям. Успехът на споразумението до момента е крехък. Президентът Ердоган вече няколко пъти загатна, че иска да го премахне”, заяви Юнкер пред австрийския ежедневник Kurier. “Ако това се случи, можем да очакваме имигрантите отново да започнат да идват към Европа”.
Споразумението, което беше сключено през март, успя да спре потока от имигранти, но съществуват опасения, че може да се провали след неуспешния преврат в Турция на 15 юли. В резултат от опита за преврат последва чистка от страна на властите - хиляди арести сред представители на армията, полицията и съдебната система. Стотици загубиха работните си места във всички ключови турски министерства.
Три дни след случая група представители, назначени да следят за изпълнението на споразумението за имигрантите от гръцка страна, бяха отстранени. Техни заместници обаче така и не бяха назначени.
В интервюто Юнкер посочва още, че е “много загрижен” за случващото се в страните от Европейския съюз, особено в Полша и Унгария.
“Правителството в Полша извърши действия, които са посегателство към правовата държава… Наблюдавам с тревога подготовката на референдума за мигрантите в страната”, коментира още Юнкер. От своя страна Европейската комисия даде на Полша тримесечен срок за преразглеждане на функционирането конституционния съд,
Междувременно Унгария отказва да приеме имигранти в рамките на задължителния план за квотите в ЕС и ще проведе референдум по въпроса на 2 октомври.
"Ако се организират референдуми за всяко решение на Съвета на министрите и на Европарламента, то тогава правовата сигурност е в опасност", категоричен е Юнкер.